Kuutioimaiseen asuintorni Graadiin tulee 51 asuntoa yksiöistä isompiin perheasuntoihin. Pihakannelle kuudennen kerroksen katolle tulee viheralue asukkaiden käyttöön. Viidennen kerroksen kesäterassi tulee Pohjolan OP: n henkilöstön käyttöön, henkilöstötilojen yhteyteen.
nostusta asunnonostajissa, ja asuntoja on varattu runsaasti”, Rakennusliike Laptin aluejohtaja Mikko Lohi toteaa.
Pohjolan OP: n toimisto-osa toteutetaan Laptin johdolla yhteistoiminnallisena projektinjohtourakkana. Graadin asunnot rakentaa Lapti. Laptin rinnalla asuntoja myy OP Koti Pohjoinen.
Työmaalla Isonkadun ja Hallituskadun kulmassa purku- ja kaivuutyöt on saatu valmiiksi, ja louhintatyöt ovat käynnistymässä. Maan alle rakennetaan kaksi kerrosta autohissillä toimivaa pysäköintitilaa sekä teknisiä ja sosiaalitiloja.
Uudisrakennuksen on tarkoitus valmistua kokonaisuudessaan kesään 2027 mennessä. n
Lisätietoja: keijo. posio @ op. fi, mikko. lohi @ lapti. fi tai ari-matti. jankala @ ains. fi
Päänäkymä Isonkadun puolelta.
2 / 25 prointerior 57