PROGG Mag /2 | Page 11

W arty­kule na poprzednich stronach pisa­łem, że Wro­cław (trak­to­wany jako przy­kład pol­skiego miasta) – w aspek­cie wizji swo­jego roz­woju — jest w głę­bo­kiej sta­gna­cji. Brak mu nade wszystko cało­ścio­wej wizji zmian na miarę 21 wieku, tzn. nie opar­tej tylko na dąże­niu do zwięk­sza­nia atrak­cyj­no­ści infra­struk­tu­ral­nej dla inwe­sto­rów i dewe­lo­pe­rów, ale pro­wa­dzą­cych w kie­runku zasad mia­sta zrów­no­wa­żo­nego (susta­ina­ble city) i inte­li­gent­nego (smart city). W tym kon­tek­ście, wezwa­łem wła­dze mia­sta do przy­go­to­wa­nia takiej wizji (w postaci dłu­go­okre­so­wej stra­te­gii) w głę­bo­kiej współ­pracy z miesz­kań­cami (serie warsz­ta­tów deliberacyjnych).

Mam jed­nak świa­do­mość, że roz­mowa o róż­nych sfe­rach poli­tyk miej­skich to kwe­stia trudna (cho­ciaż, co pod­trzy­muję, przy pro­fe­sjo­nal­nym przy­go­to­wa­niu pro­cesu deli­be­ra­cji – jak naj­bar­dziej moż­liwa). Aby jed­nak lepiej wyzwo­lić pro­ces deba­to­wa­nia Wro­cła­wian o swoim mie­ście — w kon­tek­ście zasad zrów­no­wa­żo­nego i inte­li­gent­nego mia­sta – pro­po­nuję namysł spo­łeczny skon­cen­tro­wać wokół pro­jektu, który — w co wie­rzę — może być świet­nym kata­li­za­to­rem całego pro­cesu. Tym pro­jek­tem jest kon­cep­cja zbudowania:

Wro­cław­skiej Sieci Zie­leni (WSZ).

Co mam na myśli?

ZAŁO­ŻE­NIA PODSTAWOWE:

Miej­ska sieć zieleni[1] to tkanka miej­ska skła­da­jąca się z róż­nego typu połą­czeń (łączniki sieci) oraz węzłów sieci, któ­rymi są wszel­kie tereny zie­lone w mie­ście: parki, ogrody, ale też zie­lone tereny rekreacyjne.

Co do kon­cep­cji wygląda to tak:

ProggMag / 2

11