Printer 2026 DK | Page 75

73
FORBEDRING AF ARBEJDSFORHOLD
Vi er os bevidste om det store ansvar, der følger med at skaffe varer i lande, der ikke er kommet så langt som os, når det drejer sig om arbejdsforhold og miljøspørgsmål. Vi skal sikre, at forretningsaktiviteterne hos vores leverandører respekterer nationale krav såvel som internationale konventioner om menneskerettigheder. Succesfuldt arbejde kræver dedikation og tålmodighed. Mange af de udfordringer, vi står overfor, er globale problemer som fattigdom og funktionsfejl i velfærdssystemer.
På den måde tilbyder social overholdelse ikke en hurtig løsning. Vi mener, at det er afgørende at være til stede fysisk. Af denne grund har vi lokale kontorer i Asien, der tager sig af det daglige arbejde med leverandørrevision, overvågning og dialog. Vores fuldtidsmedarbejdere inden for samfundsansvar er uddannet og erfarne inden for arbejdsforhold og miljøaspekter af produktionsstederne. Deres arbejde leder udviklingen.
CODE OF CONDUCT – AMFORI BSCI
Vores Code of Conduct opsummerer, hvad vi forventer af alle vores leverandører, når det kommer til socialt og miljømæssigt ansvar. Den indeholder krav som minimumsløn, arbejdstider, forbud mod børnearbejde og flere andre krav fra globale rammeværk såsom ILO-konventionerne og FN ' s menneskerettighedserklæring. Gennem New Wave Group er vi medlem af amfori BSCI( Business Social Compliance Initiative) og har vedtaget amfori BSCI ' s Code of Conduct. I dag har mere end 2000 virksomheder verden over tilsluttet sig amfori BSCI og vedtaget kodekset. Sammen når vi ud til omkring 30.000 unikke leverandører globalt, hvilket styrker vores stemme og indflydelse i den sociale dialog. Ud over interne revisioner og leverandørbesøg er vi forpligtet til at implementere og følge op på Code of Conduct gennem tredjepartsrevisioner.
Amfori BSCI er en forpligtelse, og det vigtigste arbejde begynder, når inspektionen er afsluttet, og resultaterne skal rettes op. Derfor er det ikke tilladt at bruge amfori BSCI som et mærke eller en garanti for individuelle produkter. Amfori BSCI-logoet må kun bruges til at bevise medlemskab, så kunden kan føle sig tryg ved, at vi tager et langsigtet ansvar- også for leverandører, der har behov for forbedring.
INTERNATIONAL ACCORD
New Wave Group har underskrevet den Internationale Aftale om Sundhed og Sikkerhed i tekstil- og beklædningsindustrien. Den oprindelige aftale- eller aftalen om brandsikkerhed og bygningssikkerhed i Bangladesh- trådte i kraft i 2013, kun få uger efter katastrofen ved Rana Plaza, hvor en fabriksbygning kollapsede.
New Wave Group underskrev aftalen, der var en juridisk bindende aftale om forbedret sikkerhed i tekstilindustrien i Bangladesh med fokus på strukturel, elektrisk og brandsikkerhed. Aftalen betød blandt andet, at fabrikker skulle gennemgå elektriske og bygningsmæssige inspektioner samt træning og uddannelse i brandsikkerhed. Nu er den oprindelige aftale udviklet til den Internationale Aftale, som også New Wave Group har underskrevet. Ud over brandsikkerhed og bygningssikkerhed dækker den Internationale Aftale også generel arbejdsmiljø, og ambitionen er at udvide programmet til andre produktionslande, derfor navneændringen. Aftalen er en unik initiativ, der har betydelig indflydelse på dagligdagen for millioner af tekstilarbejdere. Vi er stolte over at være en del af denne initiativ.
GENANVENDELSE FOR EN BÆREDYGTIG SAMFUND
At indsamle og genanvende affaldspakker er en fantastisk måde at reducere miljøpåvirkningen og skabe cirkulær økonomi. Vi omfavner det nationale indsamlingssystem, hvor vi opererer. I Sverige er vi tilknyttet FTI( Förpackningsinsamlingen) og overholder producentansvarsforpligtelser.
FORBEREDELSE TIL KOMMENDE LOVGIVNING
Drevet af European Green Deal står vi over for mange nye love og reguleringer vedrørende bæredygtighed i de kommende år. For eksempel Corporate Sustainability Reporting Directive( CSRD) og Ecodesign for Sustainable Products Regulation( ESPR). Alle stiller højere krav til sporbarhed og gennemsigtighed og vil have stor indvirkning på vores drift i fremtiden. Derfor lægger vi stor vægt på at arbejde med vores processer og introducere supportsystemer for at kunne håndtere øgede krav til information og gennemsigtighed. For at få mere at vide om vores arbejde med bæredygtighed, besøg www. texet. dk
* Kilde: Mistra Future Fashion 2019