Poznański Rocznik Archiwalno - Historyczny R. 16 (2013) | Page 251

IN MEMORIAM
251
POZNAŃSKI ROCZNIK ARCHIWALNO-HISTORYCZNY ROCZNIK XVI ( 2013 )
ALEKSANDRA POPIOŁ-SZYMAŃSKA ( 1924-2010 )
W dniu 4 listopada 2010 r . w Poznaniu zmarła doc . dr hab . Aleksandra Stanisława Popioł-Szymańska , emerytowany pracownik naukowy Instytutu Historii i nauczyciel akademicki Wydziału Filozoficzno-Historycznego , a następnie Historycznego Uniwersytetu im . Adama Mickiewicza .
Urodziła się 13 listopada 1924 r . w Kobryniu , w ówczesnym województwie poleskim , jako córka nauczycielskiego małżeństwa Stanisława i Eugenii z Szaniawskich Popiołów . Do wybuchu II wojny światowej ukończyła szkołę powszechną i dwie klasy gimnazjum im . M . Curie-Skłodowskiej w Kielcach . Podczas wojny i okupacji niemieckiej kontynuowała naukę na tajnych kompletach , udzielała korepetycji i pomagała w gospodarstwie domowym . W dniu 4 lipca 1945 r . złożyła egzamin maturalny według wydziału humanistycznego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Prywatnym Liceum im . Królowej Jadwigi Zgromadzenia SS . Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Kielcach , na podstawie którego otrzymała świadectwo dojrzałości . Od 1 listopada tego roku do marca 1949 r . studiowała historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Poznańskiego . Studia zakończyła obroną pracy magisterskiej pt . Poglądy Jana Długosza na prawa polityczno-terytorialne Polski ”, napisanej pod kierunkiem prof . dra hab . Henryka Łowmiańskiego .
Po ukończeniu studiów pracowała przez 21 lat ( od 1949 do 1970 ) jako nauczycielka historii w zakładach kształcenia nauczycieli : liceach pedagogicznych – w Rogoźnie , Koninie i Poznaniu oraz Studium Nauczycielskim nr 1 w Poznaniu , prowadząc tam zajęcia z historii i metodyki nauczania tego przedmiotu .
W dniu 12 grudnia 1966 r . obroniła dysertację doktorską napisaną na seminarium prof . dra hab . Gerarda Labudy w Katedrze Historii Średniowiecznej Uniwersytetu im . Adama Mickiewicza w Poznaniu pt . Poglądy szlachty i mieszczaństwa na rolę gospodarczą miast w Polsce centralnej od 1-ej połowy XV do połowy XVII w . Na podstawie tej rozprawy , bardzo wysoko ocenionej przez jej recenzentów , oraz po złożeniu przepisanych egzaminów z historii i filozofii uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych , nadany Jej uchwałą Rady Wydziału Filozoficzno- Historycznego .
Od 1 września 1970 r . za zgodą Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego została zatrudniona na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Nauczycielskiej , podległej rektorowi UAM . Prowadziła w niej ćwiczenia , proseminaria , seminaria