Poznański Rocznik Archiwalno - Historyczny R. 16 (2013) | Page 246

246
Sympozja , zjazdy , konferencje , sprawozdania naukowe
Archiwów-muzeów powstałych z przekazanych do archiwum spuścizn , w tym m . in . najbardziej znane archiwum byłego rektora Miguela de Unamuno .
W praktyce , z powodu braku miejsca w magazynach , rolę Archiwum Historycznego dla bardziej współczesnej dokumentacji pełnią tymczasowo Archiwum Przejściowe i Archiwum Centralne . W zasób pierwszego z archiwów wchodzą natomiast głównie materiały sprzed 1845 r ., kiedy to Planem Pidala wprowadzono centralizację uczelni , co poniosło za sobą znaczące zmiany organizacyjne , mające swoje odzwierciedlenie także w rodzaju gromadzonej dokumentacji .
Osobiście , niezwykle istotna była dla mnie możliwość spotkania się z dyrektorem archiwum Panem Miguelem Ángelem Jaramillo Guerreirą , który rozwiał większość nurtujących mnie wątpliwości i wyjaśnił nie zawsze łatwą do zrozumienia historię placówki archiwalnej . Cenne okazały się także informacje o głównych wyzwaniach i celach stojących obecnie przed pracownikami archiwum uniwersyteckiego .
Dzięki uprzejmości dyrektora Archiwum , możliwe było także obejrzenie magazynów Archiwum Historycznego , w tym bardzo ciekawej – zarówno ze względu na rodzaj przechowywanych materiałów , jak i pod kątem wizualnym – sali z najstarszymi księgami Senatu , dawnej biblioteki , a także części muzealnej placówki z unikalną , czterodrzwiową szafą na archiwalia z początku XVII w . Jej budowę , decyzją Senatu uczelni , zlecono Cristóbalowi de Tolosa , zdobieniem zajął się natomiast malarz Martín de Cervera . Mebel był wykorzystywany aż do drugiej połowy XIX w . 7
Dodatkowym atutem wizyty w Salamance była możliwość skorzystania z bogatych zbiorów bibliograficznych uczelni . Ze względów oczywistych , biblioteka uniwersytetu stanowiła najlepsze miejsce do uzupełnienia wiedzy i zapoznania się ze źródłami do badań historii placówki archiwalnej i samej uczelni .
Nie ulega wątpliwości , że zarówno pobyt w Saragossie jak i w Salamance przyczynił się znacznie do pogłębienia mojej wiedzy teoretycznej z zakresu hiszpańskich archiwów uniwersyteckich . Dodatkowo , cenne okazało się zdobyte w Archiwum Uniwersytetu w Saragossie doświadczenie i umiejętności . Niemal półroczna praktyka w Saragossie i codzienna współpraca z rodzimymi archiwistami pozwoliła mi nie tylko zdobyć informacje praktyczne , ale także zaobserwować główne zadania i problemy stojące przed hiszpańskimi archiwistami pracującymi w placówkach uczelnianych .
Zuzanna Jaśkowska ( Poznań )
7
S . Hernández Vicente , El Archivo de la Universidad de Salamanca , “ Boletín de la Asociación Española de Archiveros , Bibliotecarios , Meseólogos y Documentalistas ” t . XLVII ( 1997 ), nr 3-4 , s . 202 .