Sympozja, zjazdy, konferencje, sprawozdania naukowe
215
Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowały 16 listopada 2011 r. konferencję pt. „ Podręczniki archiwalne od koncepcji do realizacji”. Konferencja włączona została w obchody 60-lecia archiwistyki toruńskiej. I wreszcie, warto wspomnieć, że ks. prof. Leszek Wilczyński jest autorem niedawno wydanego podręcznika: ABC archiwisty kościelnego( Wyd. Instytut Studiów Kościelnych Lubranscianum, Poznań 2012, ss. 147).
Realizacja celów statutowych Stowarzyszenia
Poznański Oddział SAP w realizował większość celów wynikających z zapisów § 11 statutu SAP, poza działalnością wykonywaną przez Stowarzyszenie w ramach Krajowego Centrum Edukacji Archiwalnej( tj. m. in. prowadzenie działalności naukowo-badawczej w dziedzinie archiwistyki, współpraca z administracją archiwalną w sprawach narodowego zasobu archiwalnego, przedsięwzięcia organizacyjno-prawne dotyczące archiwów rotacyjnych, zgłaszanie wniosków dotyczących regulacji prawnych związanych z działalnością archiwalną, prowadzenie działalności gospodarczej – zgodnie z przepisami § 12 statutu SAP). Również i w tych dziedzinach środowisko poznańskich archiwistów zaakcentowało swoją obecność, m. in. poprzez aktywny udział przedstawicieli Oddziału w pracach Rady Programowej Krajowego Centrum Edukacji Archiwalnej oraz Rady Programowej „ Archiwisty Polskiego”.
Prowadzenie działalności wydawniczej oraz inspirowanie publikacji związanych tematycznie z celami Stowarzyszenia(§ 11 ust. 3 statutu SAP)
Przy współpracy Archiwum Państwowego w Poznaniu wydano „ Poznański Rocznik Archiwalno-Historyczny” Rocznik XII / XIII / XIV( 2007). Prowadzono kolportaż‘’ Archiwisty Polskiego’’ i „ Poznańskiego Rocznika Archiwalno-Historycznego”. Koleżanki i koledzy z poznańskiego Oddziału SAP byli również autorami licznych artykułów i komunikatów, publikowanych m. in. w „ Archiwiście Polskim”.
W październiku 2008 r. Zarząd Oddziału zaczął wydawać w formie elektronicznej czasopismo pt. „ Aktualności Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – Oddział w Poznaniu”. Przygotowano łącznie 127 numerów. Zamieszczane w czasopiśmie informacje dotyczyły bieżącej działalności statutowej SAP. Publikowano w nich artykuły o problematyce archiwalnej, zamieszczano ogłoszenia o odbywających się konferencjach i sympozjach archiwalno-historycznych, informacje o aktualnych wystawach w muzeach i archiwach, informacje o nowościach wydawniczych z zakresu historii Polski i powszechnej oraz archiwistyki i archiwoznawstwa. Taka