Poznański Rocznik Archiwalno - Historyczny R. 16 (2013) | Page 194

194
Recenzje i noty bibliograficzne
wych wieczorów muzycznych, z udział zapraszanych także spoza Piły solistów, przy niewielkim jednak gronie odbiorców 29.
Jednak dopiero otwarcie w dniu 8 lipca 1945 r. odremontowanego budynku byłej „ Polonii“ przy ówczesnej ul. Stalina( wcześniej Jastrower Allee, obecnie Al. Niepodległosci) nr 76 – teraz nazwanego Teatrem „ Polonia“( kierownik Stanisław Siedlecki) z salą widowiskową i niewielką sceną, pozwolało na organizację imprez rozywkowych, spektakli teatralnych, a także zebrań partyjnych i zabaw tanecznych. Tutaj m. in. także w dniu 31 sierpnia miała miejsce uroczystość zakończenia pierwszego po wojnie roku szkolnego 30.
Omawiając życie kulturalne miasta w pierwszym powojennym okresie, pominięto działaność artystyczną amatorskich zespołów, zorganizowanych przy różnych przedsiębiorstwach, m. in. ZBM-ie i PSS „ Społem“. Pierwszy z nich powstał już w połowie lat 50. XX w. i składał się kilkudziesięciu dzieci, z których większość należała do grupy „ teatralnej“, a pozostała część stanowiła sekcje gimnastyki artystycznej oraz zespół muzyczny. Założycielem i kierownikiem był Henryk Kowalski( ur. 1914). Repertuar oparty był głównie na popularnych i lubianych baśniach Andersena oraz wierszach Brzechwy, z których inscenizacjami docierano także do wielu okolicznych wsi 31.
Pod koniec wspomianej dekady z inicjatywy członka dyrekcji PSS „ Społem“, Tadeusza Łabędkowskiego powstał dość liczny zespół artystyczny, w którym obok zespołu muzycznego istniały grupy wokalne, wzorowane na popularnych wówczas „ Filipinkach“. Poza stałym udziałem w akademiach i innych uroczystościach wewnętrznych tego przedsiębiorstwa, młodzi wykonawcy mieli okazję do zaprezentowania się podczas imprez masowych, organizowanych dla ogółu ludności. Opiekę artystyczną sprawował znany i ceniony w tutejszym środowisku muzycznym akordeonista i pedagog, Zdzisław Brzyszko.
W tym samym czasie dużą popularności, zwłaszcza wśród młodzieży, cieszył się zespół artystyczny związany z pilskim ZMS-em, w którego siedzibie( przy ul. Walki Młodych nr 39) odbywały się próby i pierwsze występy. Muzyczną jego stroną kierował innych aktordeonista – Andrzej Ruszkowski 32, a w gronie solistów
29
W dniu tym i 27 września solistami byli: skrzypek i pianista, a w programie koncertow znalazły się popularne małe formy instrumentalne m. in. Chopina, Moniuszki, Czajkowskiego i Dworzaka. Nie wiadomo nic o dalszych losach tego ambitnego przedsięwzięcia. Podobną imprezę nieco później organizowano w świetlicy ZZK; APP, WUIiP, sygn. 122, k. 2
30
APP, WUIiP, sygn. 122, k. 10. Inauguracyjny występ był w wykonaniu gości TUR-u z Bydgoszczy, oraz zespoły, reprezentujące stacjonujące tutaj jednostki Armii Czerwonej. W dniu 22 lipca wystąpił nieznany bliżej amatorski zespół teatralny z Piły. Później używano dla tej placówki także zamiennie nazwę – Teatr „ Bagatela“, jednak nigdy nie stanowił on samodzielnej instytucji teatralnej.
31
Relacja Renaty Bogusławskiej, zam. w Pile z dnia 20 sieprnia 2013. Ona sama przeniosła się wkrótce do podobnego zespołu utworzonego wtedy przy Miejskiej Gazowni, kierowanego przez K. Drożdżyńską.
32
Pozostali intrumentaliści to: Kazimierz Badziński, Marian Brzyszko, Bronisław Sieradzki, Mieczysław Tarnowski.