Portfolio Martin Kopecký | Seite 12

Domácnosti zaplatí za plyn více
Počínaje 1 . listopadem 2011 platí zákazníci RWE z řad domácností za zemní plyn o 6 až 80 korun měsíčně více . To odpovídá zvýšení konečné ceny průměrně o 5,2 %. Vinu na tom má především výrazné oslabení kurzu koruny vůči americkému dolaru , který se jen za poslední měsíc propadl o 1,50 Kč . Proč je právě aktuální kurz dolaru jednou z hlavních určujících podmínek ceny zemního plynu pro české zákazníky společností skupiny RWE v ČR ? Důvod je prostý : za nákup komodity v zahraniční platí RWE právě v americké měně , proto se jí při oslabení české koruny všechny uskutečněné transakce výrazně prodražují . Ačkoli RWE vyčkávala a přistoupila ke zdražení plynu o měsíc později než konkurence , budou si i její zákazníci nakonec muset připlatit : 80 korun měsíčně , pokud používají plyn na vaření , ohřev vody i vytápění , 6 korun v případě , že na plynu jen vaří . A jak bude situace s cenou zemního plynu vypadat v budoucnu ? To bude kromě měnových kurzů záviset také na vývoji cen konkurenčních komodit , jako jsou topné oleje a černé uhlí , obchodovaných na společných burzách . Určujícím faktorem ceny ostatních energií je přitom především cena ropy , úzce provázaná s kurzem amerického dolaru .
Léto se kvapem blíží a s ním i dovolená a výlety
Ekologické vozidlo Eco Inspectra spolehlivě odhalí únik plynu
Ve čtvrtek 24 . února 2012 proběhla v Mladé Boleslavi předváděcí akce Ekologického vozidla pro kontrolu těsnosti distribučních sítí Eco Inspectra , které se zúčastnili zástupci jednotlivých kompetenčních center i pracovníci Odboru bezpečnosti a životního prostředí . Tato událost byla součástí prezentace nových směrů v odstraňování úniků zemního plynu , jež jsou jedním ze dvou zaměření týmu s názvem Nové technologie provozu a údržby sítí pod vedením Jiřího Sýkory , ředitele Kompetenčního centra Hradec Králové . Ekologické vozidlo Eco Inspectra vyvinuté společností Gazomat umožňuje snadnou kontrolu distribučních sítí v hustě osídlených lokalitách . Toto čtyřkolové vozidlo je poháněno elektromotorem , může se pohybovat jak po silnici , tak po chodníku a je obsluhováno pouze jednou osobou . Díky připevněnému laserovému detektoru Inspectra Laser pro dohledávání úniku plynu , odolnému přenosnému PC se softwarem NGS pro vyhodnocování a systému GPS je možné získat přesné a zpětně prokazatelné záznamy z kontroly těsnosti distribučních sítí . Celá akce začala zajímavou přednáškou o základních vlastnostech vozidla a softwaru pro vyhodnocení úniků , kterou vedl za společnost GAZOMAT Claude Prat a za společnost ADVISA , spol . s . r . o . ( T . D . Williamson ) Ing . Vladimír Dubský . Poté následovala praktická ukázka v areálu RWE v Mladé Boleslavi , kde se mohli účastníci přesvědčit o tom , jak je vozidlo skladné a jak snadno se přepravuje v automobilu , a měli také možnost detailně si ho prohlédnout . Následně se všichni přesunuli do předem vytipované oblasti , kde sledovali Ing . Dubského při praktické ukázce kontroly těsnosti a lokalizace zjištěného úniku . Nová technologie , zejména vizualizace mapy na PC a automatická tvorba zprávy z pochůzky , zaujala . Právě laserové detektory včetně přenosného PC s programem pro zpracování detekovaných úniků plánuje tým Nových technologií v letošním roce testovat na jednotlivých kompetenčních centrech .
Zeptali jsme se Jiřího Sýkory na to , jaký má podle jeho názoru vozidlo potenciál pro případné využití v rámci RWE . Ekologické vozidlo Eco Inspectra je skladné a díky tomu bude možné přepravovat ho ve stávajících vozidlech údržby . Pohon na elektřinu zajišťuje jeho ekologičnost , což je v souladu s firemní strategií RWE . Samotný detekční přístroj použitý na vozidle má velice rychlou odezvu , je selektivní na zemní plyn a ověřený praxí v Gas de France . Z tohoto důvodu se domnívám , že by své uplatnění v rámci RWE mohlo najít . Ne však plošně , ale pouze ve vhodných lokalitách , kde by byla dosažena největší efektivnost .
Jana Manďáková
Zpravodaj ( mezinárodní soutěž - 2 . místo )
Stavíme v areálu Jihomoravské plynárenské v Brně
V areálu Jihomoravské plynárenské v Brně se stále něco děje . Pro osazenstvo dotčených budov není stavební ruch vždy příjemný , ale výsledky rekonstrukcí jsou na první pohled viditelné a přinášejí zkvalitnění jak pracovních podmínek , tak celkového vzhledu objektů , což má samozřejmě vliv i na image firmy . Poslední dokončenou akcí v brněnském areálu je likvidace starých ekologických zátěží a bezprostředně navazující vybudování parkoviště společně s cvičným polygonem . Po třech letech zmizela nevzhledná hromada hlíny za budovou „ K “ a vznikla plocha dlážděná zámkovou dlažbou s možností parkování osobních i nákladních automobilů . Co předcházelo zrodu parkoviště ? Mnozí z vás si vzpomenou na dobu nedávno minulou , kdy za budovou „ K “ stála nehezká stavba bývalé trafostanice . Bylo nutno ji nejdříve odstranit z povrchu zemského a následně vytěžit , odvézt a zlikvidovat zbytky dehtu a pozůstatky čpavkové jímky , které se skrývaly v zemi . Práce na těžbě a odvozu kontaminované zeminy trvaly do května 2011 . Po ukončení všech důležitých kroků k odstranění ekologických zátěží v červnu 2011 mohla započít úprava povrchu firmou STRABAG . Stavbu zvládli za méně než čtyři měsíce a dne 15 . září 2011 bylo zkolaudováno nové parkoviště s více než sedmdesáti parkovacími místy . Dnes je parkoviště plné aut a slouží svému účelu . Po úspěšném ukončení a otevření parkoviště však stavby v areálu nekončí . Přesunuly se k budově „ F2 “, a to konkrétně k opravě nájezdových „ tubusů “. Práce započaly 24 . srpna letošního roku a budou pokračovat do konce listopadu 2011 . Bezprostředně před zahájením rekonstrukce obou „ tubusů “ přišlo právě vhod včasné dokončení prací na pakovišti za objektem „ K “, protože celá střešní plocha na budově „ F1 “ a „ F2 “ musela být pro uživatele uzavřena . Dne 5 . října stavbaři úspěšně a v termínu dokončili první etapu komplexní rekonstrukce . Následovala betonáž prvního nájezdového „ tubusu “ a práce pokračují dále dle harmonogramu . Ať se práce na „ tubusech “ daří i nadále stejně dobře jako dosud !
Jitka Nováková
Kde ztrácíme teplo
100
80
60
40
20
0
rodinný dům vícepodlažní bytový dům
40 %
35 % 35 %
25 %
okna , dveře , obvodové větrání stěny
17 %
7 %
střecha
10 % 5 %
podlaha ( strop sklepa )
Slavonické podzemí
Léto se kvapem blíží a s ním i dovolené a výlety , na které se jistě všichni moc těšíme . Oblíbeným cílem mnoha turistů je oblast Jindřichohradecka . A právě tam se nachází místo , kam se vás dnes chystám pozvat na návštěvu . Asi dvacet kilometrů na jih od Telče najdete starobylé město Slavonice s velmi zajímavým a nezvyklým systémem podzemních chodeb . Toto podzemí je jednou z nejstarších částí města a souvisí s gotickou zástavbou z 13 . století . Je tvořeno sklepy ( tzv . lochy ), které sloužily především pro uskladňování potravin . Když se v průběhu let objevily problémy se spodní vodou , která sklepy zaplavovala , rozhodli se místní , že v nich vybudují odvodňovací systém . Tento systém je tvořen hlavní chodbou ( říká se jí také páteřní ) a vedlejšími připojovacími chodbami , které vedou do jednotlivých sklepů . Tyto připojovací chodby jsou velmi úzké . Často jsou to pouze těsné průlezy nebo průrazy do sklepů pod domy . Přebytečná voda byla původně odváděna do hradebního příkopu . V současné době odtéká do Slavonického potoka . Všechny chodby jsou ručně ražené v rulovém masivu a v průběhu 15 . století je vytvořili jihlavští horníci pomocí jednoduchých nástrojů . Odvodňovací systém pravděpodobně plnil i další funkci . Byl totiž nejspíš zdrojem pitné vody pro obyvatele města v době nebezpečí , jehož výhodou bylo , že o něm nikdo nepovolaný nevěděl . V 16 . století byly původně gotické domy přestavěny do renesanční podoby a v souvislosti s touto přestavbou vzniklo i horní patro sklepů . Původní sklepy pak přestaly být využívány a udržovány a časem se , i v důsledku zániku hradebního systému , zanesly nečistotami . Při povodních v roce 1967 byla většina vybudovaných chodeb zaplavena až ke stropu . Vlhkost , která z nich vzlínala , ohrožovala statiku renesančních domů , a proto byly v 90 . letech realizovány sanační práce , při nichž bylo podzemí vyčištěno , staticky zajištěno a obnovila se jeho odvodňovací funkce . Zároveň byl proveden archeologický průzkum . Ani dnes ještě není znám rozsah celého podzemí . Prozkoumaná část měří 1375 m a nalézá se v hloubce 4 – 7 m pod povrchem . Část podzemí je od roku 1998 zpřístupněna i pro veřejnost . Zájemci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových tras . První měří 130 m , je osvětlená a trvá asi 20 minut . Druhá prohlídková trasa je dlouhá cca 300 m , není osvětlená a doba prohlídky je zhruba hodinová . Ačkoliv se to vzhledem k její délce nezdá , je velmi náročná , a tak je dobré předem zvážit své možnosti . Průměrná výška chodeb je pouze 1,5 m a šířka 40 – 60 cm , ale pokud je známo , zatím se v nich ještě nikdo nezasekl .
Tým plavců z JMP podpořil děti z dětských domovů a handicapované
Již tradiční akce Setkání bez hranic – plaveckou show pro děti z dětských domovů , handicapované i zdravé děti i dospělé – se letos opět zúčastnil tým plavců a plavkyň společnosti Jihomoravská plynárenská .
Ve čtvrtek 22 . dubna 2012 absolvovali naši sportovci spolu s dětmi den plný soutěží a zábavy v bazénu kohoutovického aquaparku i mimo něj . Že pro děti rozhodně nebyli brzdou , dokazují jejich skvělé výsledky : ve štafetě na nafukovacích lehátkách obsadili krásné třetí místo , v závodě na 4 krát 50 metrů volný způsob vybojovali dokonce zlatou medaili . Především však strávili hezké chvíle s desítkami dětí , které v životě dosud neměly tolik štěstí jako ty ostatní , a pomohli tak ukázat všem účastníkům , že na světě je pořád spousta dospělých , jimž na nich záleží a kteří za nimi stojí a podporují je .
Ani štafeta na nafukovacích lehátkách nebyla pro naše borce a borkyně žádný problém ( se žlutým lehátkem skáče do vody Jiří Blažek ).
Zuzana dělala RWE čest
V loňském roce se společnosti skupiny RWE staly partnerem dvou největších country tanečních soutěží v České republice . První z těchto akcí bylo 14 . Mistrovství ČR v dětských country tancích , které se konalo v termínu 18 .– 20 . listopadu 2011 ve Znojmě a jehož hlavním partnerem byla Jihomoravská plynárenská . O týden později , tj . 25 .– 27 . listopadu 2011 , proběhl 13 . ročník mezinárodní taneční soutěže Pardubická ryengle a role hlavního partnera se tentokrát ujala společnost Východočeská plynárenská . Jak do Znojma , tak do Pardubic se sjely skupiny nejen z celé ČR , ale i ze Slovenska , a chybět mezi nimi nemohla ani Taneční country skupina Zuzana pod vedením Ivony Křivanové a Jiřího Blažka , vedoucího správy plynoměrů z Jihlavy . Ta si z soutěží odvezla , co mohla : šest prvních míst a titul Mistra ČR pro rok 2011 ze Znojma , putovní pohár pro nejúspěšnější českou taneční skupinu i bronzovou medaili z Line dance z Pardubic . Plynárnám tak Zuzana rozhodně neudělala ostudu a už teď se těší na to , jak to svým soupeřům natře v roce 2012 .
Jiří Blažek