PŘEDMLUVA: CENTRÁLNÍ BANKOVNICTVÍ 19
vidíme, že období předcházející vzniku centrální banky může mít k deklarovanému cíli velmi daleko, nicméně v kontrastu s „ obdobím stabilizace“ se jedná( z pohledu „ dynamiky“ vývoje cenové hladiny) o naprosto nudnou epizodu.
Při pohledu na tento prostý graf se člověku až tají dech údivem nad troufalostí apologetů centrální banky vydávat zajiš�ování cenové stability za důvod její existence. Na druhou stranu, na skutečnosti, že se tito lidé snaží obhájit existenci této obskurní instituce za každou cenu, nebo� je zdrojem jejich značného prospěchu, vůbec nic neuvěřitelného není. Proč se to však nesnaží činit nějakým sofistikovanějším způsobem? Proč používají jako trumf něco, co se tak očividně příčí skutečnosti?
Možná jsme však i nadále zaujatí. Možná šlo pouze o období, během něhož se centrální banky teprve učily, jak o stabilitu cen pečovat... Jak prohlašuje ve své knize jeden z nejvýznačnějších českých teoretiků centrálního bankovnictví, dnes se „... především díky měnové politice... podařilo dosáhnout nesporných úspěchů při krocení inflace.“ 18
Jak se tedy v tomto ohledu dařilo té „ naší“ centrální bance? Podívejme se na vývoj cenové hladiny u nás a, abychom nebyli nespravedliví, neberme tentokrát v úvahu dobu, kdy se umění „ stabilizace“ naše centrální banka teprve „ učila“ a / nebo kdy se jednalo o „ nedemokratickou“, „ totalitní“ SBČS – podívejme se pouze na historii ČNB.
18 Viz Revenda, Zbyněk: Centrální bankovnictví, Management Press, Praha, 2000, str. 704.