Desatoro ku kvalitnejšiemu spánku
Pravidelné spánkové návyky
Ráno vstávajte vždy v tú istú dobu a to každý deň. Nedoháňajte skrátený spánok z minulej noci, nič nedobehnete. Je tiež dôležité, aby ste chodili večer pravidelne spávať v ten istý čas, v rovnakú hodinu. Pokiaľ ste ešte svieži, počkajte, kým začnete pociťovať únavu – až potom si choďte ľahnúť. Táto pravidelnosť je veľmi dôležitá, preto ju dodržujte aj cez víkend.
Večer pred spaním aktívne znižujte výkon
Po štvrtej hodine poobede nepite kávu. Obmedzte fajčenie vo večerných hodinách. Dajte si len ľahkú večeru, interval medzi posledným jedlom a spánkom by nemal byť kratší ako 2-3 hodiny. Doma si pustite obľúbenú hudbu a venujte sa činnostiam, ktoré sú vám príjemné a upokojujú vás. Nedriemte pred televíziou. Keď sa vám začnú zatvárať oči, doprajte si vlažnú sprchu a choďte spať tam, kde sa spať má, teda do svojej postele.
Do postele máte chodiť iba spať, alebo sa milovať
Nič iného sa nemá v posteli robiť, teda čítať, jesť, počúvať rádio alebo sledovať televíziu, a už vôbec nie sa hádať, robiť si starosti a strašiť sa. Ak idete do postele so strachom, že nezaspíte, nechtiac dosiahnete taký stav bdelosti, že nebudete skutočne môcť zaspať.
V miestnosti, kde spíte, má byť vyvetrané, nie príliš teplo
V spálni má byť skôr chladnejšie. Dôležitá je príjemná atmosféra a aj tá správna pohodlná posteľ, nezabúdajte na ňu.
Nesnažte sa zaspať silou vôle
Nepredstavujte si, že musíte zaspať na rozkaz. Takéto postupy vedú len k väčšej aktivizácii organizmu.
Zaspávanie je predovšetkým otázka relaxácie
Uvoľnite preto všetky svaly, od napätého čela a krk
• 2013 • www. zdravsi. sk až po končeky prstov rúk i nôh. Predstavte si, že vaše nohy a ruky sú príjemne ťažké, ako po zdravej únave. Ak sa vám stane, že celé telo sebou náhle šklbne, nie je to nič nebezpečné. Je to iba dôkaz, že ste sa uvoľnili skoro dostatočne, ale nerovnomerne. Náhodný impulz potom vyvolá zášklb celého relaxovaného tela. Preto nie je dôvod k obavám, ide o neklamnú známku, že ste na dobrej ceste.
Pravidelná telesná aktivita
Zlepší sa tým nielen spánok, ale aj váš celkový zdravotný stav. Pozor, cvičte doobeda a poobede, nie večer, pretože vaše telo aj myseľ sa nabudí k aktivite a zaspávanie môže byť problematické – nechajte deň prirodzene doznieť.
Upokojte sa meditáciou.
Predstavte si, že ste na zelenej letnej lúke, ktorou preteká potok alebo riečka, a je krásne letné popoludnie. V duchu pobudnite na tej lúke tak dlho, dokiaľ sa vám tam bude páčiť, a potom sa vydajte taktiež v duchu na cestu. Tá vedie najprv po rovine, a potom do kopca. Môže to byť cesta, ktorú odniekiaľ poznáte, môže to byť rovnako dobre krajina vašej fantázie. Kopec je najprv zalesnený, neskôr stromy miznú, cesta je strmšia a menej pohodlná. Slnko sa skrylo za mraky, fúka studený vietor, blíži sa dážď, z ktorého sa stane prudký lejak. Vy ale zdoláte všetky útrapy a prídete až na vrchol kopca. Tu sa počasie ustáli, je tu príjemná planinka a na nej stojí uprostred voňavého hájička malá kaplnka. Nahliadnite do nej, zistíte, čo je vo vnútri a vrátite sa rovnakou cestou späť v príjemnom počasí až na slnkom ožiarenú letnú lúku. Meditácia má hlbší zmysel, ale väčšina ľudí zaspí už cestou do kopca. To čo nájdete v kaplnke, pozoruhodne zodpovedá tomu, čo máte v sebe. Ak budete na kopec“ chodiť“ častejšie, zistíte, že veci v kaplnke sa zaujímavo menia, ako by tam niekto počas vašej neprítomnosti upratoval a robil poriadok.
Júlia Kupcová
29