Orrefors - Företag Höst/vinter 2026 | Page 57

TAMPOTRYCK

Profilera företag, organisationer och destinationer med tryck på glas
Tryck lämpar sig för större volymer och ger en konsekvent återgivning av logotyper, symboler och grafiska element över flera produkter. Metoden möjliggör hög precision och ett enhetligt resultat, oavsett antal.
Färgen appliceras genom schablonteknik och härdas därefter i ugn för att skapa ett slitstarkt och beständigt uttryck. Tekniken kan användas på ett brett urval av Orrefors produkter och anpassas efter såväl grafisk profil som användningsområde.
Schablon engångskostnad
700 kr
Ställkostnad / repeatorder
300 kr
100 – 650 st
35 kr / st
651 – 1000
30 kr / st
> 1001
25 kr / st
Första korrekturet ingår i schablonkostnaden. Eventuella ytterligare korrektur debiteras med 300 kr per korrektur.

BLÄSTRING

Awards / blästring
Ge glaset en permanent och subtil identitet
Vid blästring bearbetas glasets yta med fin sand under högt tryck, vilket skapar en frostad och matt effekt. Tekniken lämpar sig för logotyper, text och grafiska motiv, men kan även användas som en del av produktens visuella uttryck.
Blästring erbjuder ett diskret sätt att profilera produkter utan att förändra glasets form eller karaktär. Tekniken kan appliceras på stora delar av Orrefors sortiment och anpassas efter projektets specifika krav.
Schablon engångskostnad
700 kr
Ställkostnad / repeatorder
190 kr
< 10 st
110 kr / st
11 – 50 st
90 kr / st
> 51 st
70 kr / st
Första korrekturet ingår i schablonkostnaden. Eventuella ytterligare korrektur debiteras med 300 kr per korrektur.
57