Operatorzy logistyczni 2024 | Page 22

DODATEK : OPERATORZY LOGISTYCZNI
Tradycyjne usługi transportowe i magazynowe to już tylko fundament oferty operatorów logistycznych .
Piotr Kohmann
CEO CEE Region , FIEGE
Konrad Karbarz
Regional Director of Operations , DB Schenker
Procesy zlecane na zewnątrz
Od dłuższego czasu zauważalna jest postępująca koncentracja firm produkcyjnych na swoim podstawowym biznesie . Powoduje to outsourcing coraz większej części procesów towarzyszących podstawowej działalności . Jednym z pierwszych zlecanych zewnętrznym podwykonawcom procesów był transport , jednym z kolejnych logistyka czy prosta obróbka wyrobów gotowych ( przepakowanie , etykietowanie itp .). Duże znaczenie mają również takie czynniki , jak przeniesienie części ryzyka „ biznesowego ” i optymalizacja struktury oraz poziomu kosztów . Wszystko to potrafią zapewnić dostawcy usług logistycznych , przejmując i integrując coraz większą część operacji niegdyś prowadzonych przez swoich klientów .
Klienci działają wg indywidualnie wypracowanych przez siebie standardów , w różnych branżach , dla zróżnicowanych odbiorców funkcjonujących na różnych rynkach . Sugerowałoby to specjalizację operatora logistycznego w kierunku działalności klienta , branży , w której funkcjonuje , produktów , rozwiązań , technologii czy często uwarunkowań prawnych . Innym rozwiązaniem służącym do odniesienia sukcesu , zwiększenia konkurencyjności , ale też dywersyfikacji ryzyka jest podjęcie przez operatora współpracy z wieloma zróżnicowanymi klientami z innych branż . W ten sposób mogą powstawać rozwiązania dedykowane dla wielu branż i konkretnych biznesów , które wzajemnie czerpią korzyści z łączenia poszczególnych rozwiązań dedykowanych .
Dobrym przykładem może tu być miks usług z zakresu e-commerce , fashion i beauty , gdzie w ramach obsługi klienta FIEGE oferuje m . in . świadczenia logistyki magazynowej i dostawy do „ kanałów tradycyjnych ” – sklepów , hurtowni oraz do odbiorców prywatnych poprzez kanał e-commerce .
Czy outsourcing pomaga obniżyć koszty ?
Outsourcing operacji logistycznych rozwijamy w DB Schenker w Polsce od ponad 20 lat . Z tego okresu wyciągamy szereg doświadczeń i wniosków . Dziś jednoznaczna odpowiedź na postawione w tytule pytanie powiązana jest z dobrym zrozumieniem kontekstu każdego z klientów oraz skali i charakterystyki dedykowanych usług , a także wymaga ciągłej adaptacji do zmian . Wspólnym mianownikiem delegowania funkcji logistyczno-transportowych jest dostęp do specjalistycznej wiedzy , infrastruktury oraz rozwiązań IT przy równoczesnym wzroście przepustowości i jakości ich wykonania . Przy takim podziale kompetencji nasi klienci mogą skupić się na swojej kluczowej działalności i swoich odbiorcach .
Optymalna kosztowo i skuteczna implementacja outsourcingu przyczynia się m . in . do zmniejszenia wydatków na pracę dzięki pełnemu skupieniu operatora logistycznego na systemach zarządzania produktywnością , modelem i czasem pracy ( LMS ) przy powtarzalnej jakości i terminowości wykonywanych czynności . Uniknięcie jednorazowych inwestycji w zasoby takie jak infrastruktura systemowa i technologii ( WMS , TMS , AD ), obiekty logistyczne czy flota pojazdów i wózków jest możliwe dzięki podejściu multiuser oraz doborowi odpowiedniej technologii i rozwiązań . Dodatkowo opcja adaptacji skali działalności w przypadku czasowych zwiększonych potrzeb lub ich redukcji pozwala zaplanować koszty dopasowane do aktualnej sytuacji . Nie bez znaczenia zostaje sprawa podziału szeroko rozumianej odpowiedzialności i uspójnienie kwestii zgodności z przepisami i wymogami branżowymi .
Dlatego ze swojego doświadczenia rekomendujemy staranność przy doborze godnego zaufania i doświadczonego operatora logistycznego o globalnym zasięgu , aby w efekcie zmaksymalizować korzyści i ograniczyć ryzyko – a nie na odwrót .