Okulöncesi Günlük Plan Örneği günlük plan | Page 66
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri: Kalemi doğru tutar. Kalem kontrolünü sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar.
Göstergeleri: Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler. Başkalarının duygularının
sonuçlarını söyler.
Kazanım 5: Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.
Göstergeleri: Olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla
gösterir.
Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
Göstergeleri: Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.
Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar.
Göstergeleri: Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler. Kuralların gerekli olduğunu söyler.
İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır. Nezaket kurallarına uyar.
Öğrenme Süreci:
- Öğretmen çocukları yarım ay şeklinde oturtturur. Çocukların kendisini rahatlıkla göreceği bir yere masasını
koyarak üzerine deney için gerekli malzemelerini yerleştirir. Masaya Balon, bir gazoz şişesi, sirke, karbonat ve
çay kaşığı koyar.
Çocuklara “Kendiliğinden Şişen Balon” deneyi yapacaklarını söyler. İlk önce gazoz şişesine 2-3 cm kadar
sirke konulur daha sonra Balonun ağzında içeride bir çay kaşığı karbonat konur. Çok çabuk hareketle balonun
ağzına şişenin ağzına geçirilir. Balon gaz ile dolarak şiştiği gözlenir. Sonuç olarak Asitli madde olan sirkenin
Karbonatı eritirken içindeki oksijen miktarı artar. Bu yüzden yukarı doğru basınç yapar. Deneyi yaparken
çocuklardan devamlı yardım alır. Onlarla karşılıklı soru cevap şeklinde sorular yöneltip konuşarak deneyini
tamamlar. Deneyin sonucunu çocuklarla birlikte tartışır.
- Deney sonrasında “İğne Balon” şarkısı öğretmen rehberliğinde tekrar edilir.
İĞNE BALON
İğne balona demiş ki
Sen şişmansın ben sivri
İğne balona demiş ki
Sen şişmansın ben sivri
Oynayalım bir oyun
Balonu da önüme koyun
Ben ona pıt yapayım
Balonu da patlatayım
Şarkı sırasında çocuklara birer tane şişirilmiş balon verilir. Balonlara asetatlı kalemle gülen yüz şekli yapılır.
- Şarkı sonrasında 7. Kitap sayfa 40 ve 41, Dikkat Çalışmalarım kitabı sayfa 38 öğretmen rehberliğinde
uygulanır.
- Çalışma sonrasında Öğretmen sınıfa geniş bir sepet getirir. Çocuklara yere minderlere, sepeti görebilecekleri
bir şekilde otururlar. Sepetin içine öğretmenin farklı renklerde ikişerli olarak hazırladığı tüm öğrenilen şekiller
ve ataç koyar. Çocuklara “ Şimdi sizlerle bir yarışma yapacağız, yarışmanın adı -Çiftini Bul- bu yarışmada
şekillerin aynı renkte ve aynı şekilde olan çiftini bulup ataçlayıp masanın üzerine koyan ve en çok çifti bulan
oyunu kazanır.” Der. Sınıfı 2 gruba böler, aynı anda iki gruptan iki kişi, sepetin içinden çiftleri bulup masaya
koyar, çalınan müzik sonuna kadar devam eder. En çok sayıyı yakalayan birinci olacağı, alkışlanacağı söylenir.
- Oyun sonrasında 7. Kitap sayfa 42 ve Çizgi Çalışmalarım kitabı sayfa 49 öğretmen rehberliğinde uygulanır.
Materyaller: Balon, bir gazoz şişesi, sirke, karbonat, çay kaşığı, asetatlı kalem, sepet, şekiller, ataç, kurşun kalem,
boya kalemleri
Sözcükler: Asit, asetatlı kalem