Okulöncesi Günlük Plan Örneği günlük plan | Page 42
Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar.
Göstergeleri: Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler. Kuralların gerekli olduğunu söyler.
İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır. Nezaket kurallarına uyar.
Öğrenme Süreci:
- Öğretmen çocuklar sınıfa gelmeden hemen öncesinde sınıfın zeminine kalın renkli bant ile düz, zik zak,
dikdörtgen ve kesik kesik çizgiler yapar. Çocuklar sınıfa geldiğinde “ sınıfta dikkatinizi çeken bir şey var mı?”
diye sorar. Öğretmen yaptığı şeritlerin üzerinden ilk önce kendisi geçer, sonrasında çocukların sıra olmasını
isteyerek sıra ile çizgilerin üzerinden geçmelerini ister. Öğretmen sonrasında müzik açar ve hızlı ve yavaş
yürümeler yapılır.
- Spor sonrasında 7. Kitap sayfa 24 öğretmen rehberliğinde uygulanır.
- Çalışma sonrasında öğretmen çocukları masaya davet eder. “Çocuklar şimdi sizlerle – Gökkuşağı Şekerleri-
yapacağız “ der. Masaya 2 kaşık şeker, 10 kaşık su, 3 renk gıda boyası, folyo tabak ya da alüminyum folyo
kaplanmış tabak koyar. İlk olarak şekerle suyu birbiriyle görünmeyene kadar karıştırılır. Folyo kaplara ikişer
kaşık koyulur. Her kaba farklı renkte gıda boyası koyulur. Kaplar üç gün sıcak bir yerde bekletilir. Sonuçları
takip edilir. Her günün sonunda kontrol edilir. Deneyin sonunda su buharlaşarak geride renkli şeker kristalleri
kalacaktır. Bu kristalleri kırıp birbiriyle karıştırılıp gökkuşağı şekeri oluşturulur.
- Deney sonrasında 7. Kitap sayfa 25 ve Dikkat Çalışmalarım sayfa 36 öğretmen rehberliğinde uygulanır.
- Öğretmen çocuklara “Bahar Gelmiş” adlı hikayeyi çocuklara okur. Hikaye sonrasında sorular sorar.
Bahar Gelmiş
Ayı kardeş kış uykusundan uyandı. Gerindi ve inin kapısına koştu.
– “Oooo!”dedi, “ Bahar gelmiş.”
Gerçekten de bahar gelmişti. Hava ılıktı. Güneş çok olmasa da ısıtıyordu. Ayı kardeş güneşte ısındı.
Çiçeklenmiş kırları, ağaçları seyretti. Kuşların cıvıltılarını dinledi, bu sırada gurul gurul sesler duydu.
– “ Hmmm, acıkmışım “ dedi.
Hemen armut ağacına koştu. Armut ağacı ona :
– “ Daha yeni çiçek açtım. Yaz mevsimini beklemelisin. “ dedi.
Ne yapsın? Bu kez de büyük bir ağaca gitti. Arılar bu ağacın gövdesindeki çatlağa bal yaparlardı. Şimdi de
balları olabilirdi diye düşündü. Her taraf çiçeklerle doluydu çünkü. Ayıcık arılarda biraz bal istedi.
– “Olmaz dedi arılar. “Bal yapmaya daha yeni başladık. Hele bir yaz mevsimi geçsin sonbaharda gel”. Ayıcık
biraz çiçek, biraz yaprak yedi, ama doymadı. Leyleklerden yardım istedi. Leylekler :
– “ Biz buraya yeni geldik. Nerde yiyecek bulabilirsin, bilmiyoruz” dediler.
Ayıcık açlıktan kıvrana kıvrana dere kıyısına indi. Taşların üzerinde gezerken birden başı döndü ve dereye
düşüverdi. Su çok soğuktu, hemen dışarı fırladı. Ama gömleğinin içine bir şey girmişti. Baktı : Kocaman bir
balık……
– “ Yaşasın”! diye bağırdı.
Ayıcığın karnı doyunca, taşların üzerine yattı. Güneşte kurundu.
– “ Baharı şimdi daha çok seviyorum” dedi ve bildiği bir ilkbahar şarkısını mırıldanmaya başladı.
Kuş sesleri , ovalara yayılır
İnsan buna hayran olur bayılır
Bal yapanlar çiçeklere konarlar
Kuzucuklar taze çimen ararlar
Yeşillenmiş ağaçlarda yapraklar
Amber gibi mis kokuyor topraklar.
Materyaller: Renkli kalın bant, 2 kaşık şeker, 10 kaşık su, 3 renk gıda boyası, folyo tabak ya da alüminyum folyo
kaplanmış tabak, kurşun kalem, boya kalemleri
Sözcükler: Folyo, Amber