Okulöncesi Günlük Plan Örneği günlük plan | Page 13
ETKİNLİK ZAMANI: Bütünleştirilmiş Matematik, Sanat, Okuma – Yazmaya Hazırlık, Türkçe Büyük Grup Etkinliği
ETKİNLİK ADI: “Sekiz Kere El Salla”
Kazanımlar ve Göstergeleri:
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik
sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler. Gerçek durumu inceler.
Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
Göstergeleri: Problemi söyler. Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. Çözüm yollarından birini seçer.
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri: Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır.
Malzemelere araç kullanarak şekil verir. Kalemi doğru tutar. Kalem kontrolünü sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır. Özgün
özellikler taşıyan ürünler oluşturur.
Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir.
Göstergeleri: Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Sorumluluklar yerine
getirilmediğinde olası sonuçları söyler.
Kazanım 15: Kendine güvenir.
Göstergeleri: Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği
durumlarda farklı görüşlerini söyler. Gerektiğinde liderliği üstlenir.
Öğrenme Süreci:
- Öğretmen çocukları minderlere alır ve daha önceden çocuklara görsel olarak gösterebilmek için hazırladığı fon
kartonuna çizilen 8 rakamını çocukların görebildiği şekilde kaldırır. “ Merhaba benim adım sekiz. Yediden
sonra, dokuzdan önce gelirim…Belki aranızda beni tanıyanlar vardır…Beni tanımayanlarla tanışalım.” Der.
Çocuklara sekiz rakamını tanıtır.
- Daha önce çocuklara “ haydi sekiz kere elimizi çırpalım 1,2,3,4,5,6,7,8…Şimdi kollarımızı yukarı kaldırım
indirelim…haydi sekiz kere zıplayalım der. Bu şekilde birkaç defa tekrar yapıldıktan sonra A4 kâğıdına
hazırladığı 8 sayısının üzerine önceden elişi kâğıdına çizdiği çiçekler kesilip, yapıştırılır.
- Çalışma sonrasında 7. Kitap sayfa 7 öğretmen rehberliğinde uygulanır.
-
-
Etkinlik sonrasında öğretmen çocuklara çevrenizdeki hayvanlarında bizim gibi beslenerek yaşamlarını
sürdürüyorlar. “Sizce hayvanlar neler yiyor olabilir.” diye sorar. Alınan cevaplar sonrasın da :
Köpekler kemik ya da köpek maması yerler.
Sınıfımızdaki balıklar balık yemi yerler.
Tırtıllar, dut yaprağı yerler gibi örnekleri çocukların cevaplarıyla tamamlanır.
Ardından 7. Kitap sayfa 8 ve Çizgi Çalışmalarım 43 öğretmen rehberliğinde uygulanır.
“Sevimlidir Hayvanlar” adlı şarkı öğretmen rehberliğinde tekrar edilir.
Sevimlidir Hayvanlar
Damda leylek tak tak tak
Suda ördek vak vak vak
Sevimlidir hayvanlar sevimli onlar
Evde kedi mır mır mırnav
Yolda köpek hav hav hav
Sevimlidir hayvanlar, sevimli onlar