Ett riktigt familjeföretag!
Ända sedan 1926 har L’ Atelier du Vin erbjudit vintillbehör inspirerade av vinmakare och konsten att njuta av bra vin.
När tjugotalet närmade sig sitt slut började L’ Atelier du Vin tillhandahålla verktyg för vinkännare som ville buteljera vin som de köpt på fat från vinmakare. År 1949 var bolaget fast övertygade om att kunskap och passion för vin var nyckeln till innovation och kreativitet och därmed lanserades den första korkskruven, den patenterade Bilame-modellen. Under årens lopp skulle många vinverktyg byggda på intensiv forskning och utveckling också fortsätta att patenteras.
Sedan dess har familjeföretags expertis, exceptionella hantverk och höga standard gett upphov till enastående, hyllade verk och produkter som kombinerar det traditionella och det samtida i en trevlig symbios.
BUBBLES CELEBRATION-” LE DUO”. SET OM 2 CHAMPANGEGLAS I PRESENTBOX MED UT- RYMME FÖR EN FLASKA
Varje Bubbles celebration champagne glas är unikt, numrerat och handblåst. Dessa häftiga och iögonfallande samlarglas tar fram champagnens fina bubblor. Denna duo av champagneglas är till vikten lätta och lite galna i sin design men är samtidigt ett konstnärligt mästerverk som också skapar sprudlande smakupplevelser. Designen vänder kanske upp och ner på en klassisk design för ett glas men samtidigt behåller de det som betyder mest; att föra människor samman med skålar och skratt!
AV081660 1559:- Kolli 2
VINTERMOMETER
DEKANTERINGSKARAFF- BONDE
Denna dekanteringskaraff från exklusiva L`atelier du vin har en design som varit oförändrad i över 30 år. Dess breda bas och utsvängda hals gör den till den optimala karaffen som får dina viner att andas- framför allt de yngre. Varje karaff är unik och tillverkad av munblåst glas.
AV081158 889:- Kolli 4
BUBBEL INDIKATOR ®
Denna bubbelkorksstoppare med inbyggd indikator från L ´ atelier du vin hjälper dig att bevara bubblorna men som också med hjälp av indikatorn indikerar när bubblorna börjar ta slut och det är dags att dricka upp flaskan. Den fungerar väldigt enkelt: så fort den färgade ringen börjar försvinna så är det dags att avsluta flaskan.
AV095075 549:- Kolli 6
Vintermometer från det franska varumärket L’ Atelier du Vin. Varje vin har sin unika och idealiska temperatur och för att kunna kontrollera detta så är denna vintermometer i rostfritt stål ett perfekt redskap för att mäta detta. Termometern har en stilren design och är enkel att använda. För helt enkelt bara ner termometern i vinflaskan och avläs temperaturen som visas i Celsiusgrader. På så sätt kan du försäkra dig om att ditt vin har en rätt temperatur för att kunna utvecklas i både smak och arom. Kul present till den vinintresserade.
AV095248 729:- Kolli 3
ADELANTE AW 2025 S. 45