O trzech " wiedźmach surrealizmu ", czyli historia Remedios Varo
Z czym kojarzy nam się pojęcie surrealizmu ? Może z pod-ręcznikową niemalże definicją , głoszącą że “ surrealizm jako nurt w sztuce skupiał się na elementach nierealnych , określając wszystko co przeciwne dokładnemu odzwierciedleniu rzeczywistości . Może jednak surrealizm jest dla nas przede wszystkim nazwiskami najbardziej znanych przedstawicieli tego nurtu : Savador ’ em Dali czy Giorgio de Chirico .
” Stworzenie ptaków ”
Mówiąc o kobietach w sztuce , na pew-no rozpoznajemy Fride Kahlo ale czy kojarzymy postać Remedios Varo ?
Urodzona na początku XX wieku hiszpańska artysta zainteresowana była psychologią , okultyzmem czy alchemią już od bardzo młodego wieku . Blisko zaprzyjaźniona z inną malarką surrealizmu Leonorą Carrington , godzinami potrafiła rozprawiać na idea i tematy , które w tamtych czasach uznane być mogły za co najmniej szalone . Zresztą , wiele się od tamtego czasu nie zmieniło .
Varo po odebraniu wykształcenia w Akademii Sztuk Pięknych żywo zainteresowała mistyką i fantastyką . Do tego stopnia , że to właśnie ta tematyka , ubrana w liczne symbole , stała się jej znakiem rozpoznawczym . Nurt surrealistyczny okazał się więc w jej przypadku naturalną koleją rzeczy , która zaowocowała później stworzeniem 171 obrazów .
O jednym ze swoich obrazów z 1963 , czyli roku śmierci malarki , mówiła tak :