Słysząc określenie “ szkoła muzyczna ” do głowy przychodzi nam wiele różnych skojarzeń i informacji . Placówka kształcąca muzycznie , ucząca gry na instrumencie - to najpopularniejszy obraz takiej szkoły , w dużej mierze prawidłowy . Nie zawsze jesteśmy jednak świadomi , jak właściwie wygląda edukacja muzyczna , na czym polega , jakie zajęcia się w niej odbywają , co jest jej celem i czy żmudna praca z nią związana ma w ogóle sens . Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule .
Od przedszkolaka do żaka
Edukację muzyczną można rozpocząć już w wieku pięciu , sześciu lat , uczęszczając do odpowiedniego przedszkola , jednak generalnie wyróżnia się trzy etapy kształcenia muzycznego : podstawowy - Szkoła Muzyczna I stopnia lub Szkoła Muzyczna Podstawowa , średnia - Szkoła Muzyczna II stopnia lub Liceum Muzyczne oraz wyższy - Akademia Muzyczna .
Zapisując się do szkoły muzycznej mamy dwie możliwości : dołączyć do placówki o nauczaniu ośmioletnim - Szkoły Muzycznej Podstawowej , gdzie lekcje tradycyjne ( na przykład j . angielski , matematyka , geografia czy chemia ) są ściśle połączone z muzycznymi lub do Szkoły Muzycznej I stopnia , w której zajęcia odbywają się po tych w “ zwykłej ” podstawówce . I o ile pierwsza opcja dedykowana jest jedynie świeżo upieczonym absolwentem zerówki , to do szkoły pozalekcyjnej można dołączyć w dowolnym roku szkolnym przed ukończeniem 16 lat .
Aby stworzyć warunki do zrównoważonego przyswajania wiedzy , adekwatnego do wieku , utworzono dwa cykle nauczania w Szkołach Muzycznych I stopnia : sześcioletni - dla młodszych dzieci w wieku 7 - 10 lat oraz czteroletni , zwany także młodzieżowym , przeznaczony starszym uczniom ( 10-16 lat ). Trzeba jednak mieć na uwadze to , że umiejętności gry na niektórych instrumentach ( najczęściej skrzypcach , wiolonczeli , altówce i fortepianie ) można nabyć jedynie w cyklu 6-letnim .
Kolejnym etapem tej edukacyjnej przygody jest średnia szkoła muzyczna . Tutaj również mamy do wyboru dwie ścieżki rozwoju - czteroletnie Liceum Muzyczne , połączone z tradycyjnym “ ogólniakiem ” oraz dodatkowa Szkoła Muzyczna I stopnia trwająca sześć ( specjalność instrumentalistyka ) lub cztery ( specjalność wokalistyka ) lata . Po ukończeniu takiej szkoły i zagraniu egzaminu dyplomowego otrzymuje się zawód muzyk , i dostaje możliwość starania się o pracę w Szkole Muzycznej I stopnia .
Ostatni odcinek kształcenia muzycznego to Akademia Muzyczna . Oferuje ona , w zależności od uniwersytetu , studia na wielu ciekawych kierunkach , takich jak muzykoterapia czy kompozycja muzyki filmowej .