Od zarania dziejów ludzkość próbowała badać najdalsze zakątki wszechświata , ewoluując przy tym stale znane nam metody . Zaczynając od obserwacji gołym okiem , teleskopów i lornetek , kończąc na wielkich radioteleskopach i wykrywaczach fal grawitacyjnych , zebraliśmy na przestrzeni lat całkiem imponujący arsenał badawczy . Niewątpliwie najwydajniejszymi przyrządami z całej tej grupy są teleskopy kosmiczne . Na drodze nie staje im ziemska atmosfera albo zanieczyszczenie światłem , gdyż umieszczone w przestrzeni kosmicznej , spokojnie dryfują pośród oceanu nicości po określonej orbicie . W ten sposób teleskopy takie jak Kosmiczny Teleskop Hubble ’ a , czy Kosmiczny Teleskop Chandra dostarczały nam przez wiele lat najbardziej wyraźne i przełomowe zdjęcia dotychczas !
Teleskop Kosmiczny Hubble '
Aby odpowiedzieć na te pytania zacznijmy od samych podstaw - od światła . Światło to fala elektromagnetyczna , a co za tym idzie , ma określoną prędkość - słynne 299792458 metrów na sekundę . Człowiek poruszający się z tą prędkością byłby w stanie wybrać się na wycieczkę na księżyc , okrążyć go całego i wrócić na ziemię w przeciągu około 2,6 sekundy . Jest to niesamowicie szybko , jednak nie nieskończenie szybko . Oznacza to , że dotarcie światła do nas z bardzo dalekich obiektów takich jak inne gwiazdy czy galaktyki może zająć setki , tysiące a nawet miliony lat . Gdy taki obraz dociera w końcu do naszych oczu , nie obserwujemy więc rzeczywistego stanu danego obiektu , lecz stan , w jakim znajdował się tysiące lat wcześniej . Gdy patrzymy w niebo oglądamy tak naprawdę jedną wielką książkę historyczną .
Kosmiczny Teleskop Webba
Jednak na astronomiczną scenę , w czarnej czeluści przestrzeni kosmicznej wkroczył ostatnio nowy zawodnik , teleskop na podczerwień , który ma na celu zrewolucjonizować sposób , w jaki postrzegamy początki oraz naturę wszechświata - James Webb Space Telescope . Kosztujący NASA 10 miliardów dolarów gigant stanowi owoc 30-letniej pracy setek naukowców oraz największy dotąd zbudowany teleskop kosmiczny ze zdecydowanie największymi ambicjami . Krytycznie myślący czytelnik mógłby jednak zadać pytanie : Po co wysyłać kolejne obserwatorium i wydawać na nie kolejne miliardy ? Po co w ogóle teleskop na podczerwień ? Czy naprawdę jest powód ku ekscytacji ?
Światło podróżuje - wizualizacja