NOMEN OMEN Wrzesień 2020 | Page 9

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Stanforda stwo-rzył maleńką „bieżnię hydrodynamiczną” do obse-rwacji zachowania mikrosko-pijnych stworzeń wodnych pod mikroskopem. “Urządzenie otwiera możliwości naukowe, o których do tej pory tylko marzyliśmy” - stwierdził Manu Prakash - profesor bioinżynierii ze Stanford i kierownik badań.

Ideą jest obserwacja, jak organizmy morskie zachowują się w ich naturalnym środowisku - rozległym oce-anie. Codzienna podróż mikro-skopowego planktonu między głębinami a powierzchnią oce-anu jest według naukowców kluczem do zrozumienia waż-nych procesów, które do tej pory pozostawały w dużej mierze tajemnicą.

W czasie budowania bieżni naukowcy myśleli: jak poznać rodzime zachowania mikrosko-pijnego obiektu i dać mu swobodę, do której jest przyzwyczajony w rozległym oceanie. “Mógłbym przecież przyczepić znacznik do wie-loryba i zobaczyć, dokąd zmie-rza, ale w miarę jak organizm staje się coraz mniejszy to niezwykle trudno jest poznać i zrozumieć jego zachowanie” - skomentował Prakash.

Naukowcy w swoim labo-ratorium opracowali więc mikroskop oparty na czymś, co nazywają „bieżnią hydrody-namiczną”. Okrągła geometria narzędzia zapewnia nieskoń-czony pierścień słupa wody, który można wykorzystać do symulacji głębin oceanu. Organizmy wstrzyknięte do tej wypełnionej płynem okrągłej komory swobodnie poruszają się, a w tym czasie kamera śledzi je i obraca się, dosto-sowując się do ich ruchu. Urządzenie przesyła kolorowe obrazy planktonu i innych mikroskopijnych stworzeń morskich do komputera. Ponadto narzędzie może również odtworzyć głębię oceanu na przykład przez natężenie światła.

Źródło zdjęć: Stanford University