Jednak co skłania naukowców , do marzenia o możliwości istnienia organizmów żywych , na akurat tym z wszystkich 290 księżyców Układu Słonecznego ? U podnóża wszystkiego stoi krowie łajno . Większość materii , którą produkują i z której stworzone są organizmy żywe , to przeróżne związki węgla . Jednym z nich jest metan ( CH4 ), który wytwarzany jest na przykład przez rośliny na podmokłych terenach oraz przez krowy wydalające odchody .
Jest to więc w dużej mierze niepowtarzalny znak , funkcjonowania życia . Ten sam metan został wykryty przez Kosmiczny Teleskop Hubble ’ a właśnie na Tytanie . Co więcej , źródłem tych danych nie były żadne pojedyncze cząsteczki , a całe oceany metanu , pokrywające jego powierzchnię . Nie ma wątpliwości , że jeśli jakiekolwiek życie rzeczywiście by się tam rozwinęło , wyglądałoby zupełnie inaczej niż życie na Ziemii .
Dla naukowców nie ma to jednak dużego znaczenia . Nawet znalezienie pojedynczej bakterii , bądź śladu po bakterii , która swój żywot odbyła tysiąc lat temu , wywołałyby w środowisku naukowym wielką rewolucję ! To zadanie stało się celem misji Dragonfly . Jako część programu “ New Frontiers ”, NASA postanowiła zbudować ważącego niespełna 500kg drona , który ma wylądować na Tytanie i zbadać jego atmosferę , dzięki jego kamerom i czterem wirnikom , które pozwalają mu unosić się w powietrzu .
Dragonfly , korzysta z niezwykle wygodnego faktu , że atmosfera Tytana jest o połowę gęstsza od atmosfery Ziemi . Te właściwości niezwykle ułatwiają wznoszenie się w powietrze , ponieważ śmigła unoszą samoloty , poprzez zderzenia z cząsteczkami powietrza . Jeśli tych cząsteczek jest mniej , tak jak w rzadkiej atmosferze , o wiele
Model 3D : https :// dragonfly . jhuapl . edu / AR-Experience /