Nomen Omen Październik 2023 nomen_październik2023 | Page 38

Julia Reising
" Jedenaście lat temu myśleliśmy , że pozostałości Pontusa mogą znajdować się w północnej Japonii , ale od tego czasu obaliliśmy tę teorię " - powiedział Douwe van Hinsbergen , promotor doktoratu Van de Lagemaat . Dopiero po tym , jak Suzanna systematycznie zrekonstruowała połowę pasów górskich Pierścienia Ognia z Japonii , przez Nową Gwineę , do Nowej Zelandii , ujawniła się wspomniana płyta Pontus , która obejmowała skały , które badaliśmy na Borneo .
Relikty płyty Pontus znajdują się nie tylko na północnym Borneo , ale także na Palawanie , wyspie w zachodniej części Filipin , oraz na Morzu Południowochińskim . Wraz z położeniem dawnych granic tektonicznych , odkrycie to pozwoliło zrekonstruować pełny zasięg płyty Pontus . Jak wcześniej wspomniane , około 150 milionów lat temu miała ona co najmniej jedną czwartą wielkości współczesnego Oceanu Spokojnego . W miarę jak rozszerzający się paleopacyfik przesuwał się na zachód , Płyta Pontus ostatecznie uległa subdukcji pod Płytę Euroazjatycką . Fragmenty dna morskiego zostały wyrzucone na ląd i włączone do wznoszących się gór , gdy płyty zostały ściśnięte razem , gdzie zostały ostatecznie odkryte przez de Lagemaat .
co dalej ?
Jak wspominają naukowcy , tektoniczna układanka wciąż trwa . Pacyfik , kurczy się z roku na rok , podczas gdy powierzchnia Oceanu Atlantyckiego rośnie , oddalając tym samym Afrykę i Europę od obu Ameryk , co daje nam duże pole do popisu .
Rozumienie nowo odkrytych płyt tektonicznych jest kluczowe z punktu widzenia geologii , nauki oraz bezpieczeństwa publicznego . Pomaga w badaniach geologicznych , może wpłynąć na dostępność zasobów naturalnych i ma zastosowanie w planowaniu urbanistycznym . Wiedza ta istotna jest też dla ochrony środowiska i zrozumienia zagrożeń związanych z trzęsieniami ziemi i erupcjami wulkanów . awiająca całą historię geologiczną płyty oceanicznej Pontus zrekonstruowaną przez Suzannę van de Lagemaat :

Julia Reising

Animacja wideo przedstawiająca całą historię geologiczną płyty oceanicznej Pontus zrekonstruowaną przez Suzannę van de Lagemaat :