Sprawności na całe życie
Sprawności mają na celu rozwijanie indywidualnych umiejętności harcerza . Jest piętnaście typów sprawności : dotyczące wyrobienia harcerskiego , zdrowia , przyrodnicze , wspierające wychowanie gospodarcze i ekonomiczne , komputerowe , wspierające zaradność życiową , dotyczące terenoznawstwa i turystyki , artystyczne , społeczne i religijne , naukowe , rozwijające pasje i specjalnościowe , sportowe , wodne , lotnicze , jeździeckie . Aby zdobyć sprawność harcerz musi wykonać odpowiednie zadania , przez co rozwija swoje pasje i zdolności przydatne w życiu . Żeby móc doskonalać swoje umiejętności i stawać się coraz lepszym w tym , co się robi , utworzono cztery stopnie trudności sprawności oznaczone kolorami obwódek - granatowa , zielona , czerwona , czarna ( mistrzowska ).
Tropy grupową inicjatywą
Tropy to grupowy instrument metodyczny , który nie jest ściśle określony przez regulamin . Istnieje siedem tropów : braterstwo , człowiek , inicjatywa , natura , odkrywanie , ojczyzna , zaradność . Tropy zdobywa się całym zastępem . Pierwszym krokiem jest ustalenie celu - co chcemy zrobić ?, drugim sposobu na zrealizowanie go - jak możemy to zrobić ? oraz ułożenie planu i rozdzielenie ról . Ważne jest , aby każdy członek miał jakieś zadanie adekwatne do jego umiejętności i pasji . Tropy kładą nacisk na pracę w grupie , umiejętność współpracy i wywiązywanie się z własnych zadań .
Wyzwania przełamywaniem własnych granic
Wyzwania są indywidualnym instrumentem metodycznym . Chęć zdobycia tropu oraz pomysł na niego powinien wypływać z harcerza , nie może być on narzucany przez kadrę . Wyzwania mają na celu pracę nad osobowością , nawykami i zachowaniami , stawiają na rozwój duchowy .
Stopnie oznaczeniem rozwoju
Istnieją trzy stopnie zuchowe , sześć stopni harcerskich , starszoharcerskich i wędrowniczych oraz trzy stopnie instruktorskie . Aby zdobyć stopień należy wykonać określone zadania , pochodzące z wymagań na różne sprawności , zdobyć tropy oraz wyzwania . Wszystko to określone jest w karcie próby na stopień . Każdy z nich ma również słowny opis wymagań , sposobu zachowania harcerza , wymaganego do jego otrzymania . Stopnie odzwierciedlają nasz rozwój , progres , ponieważ wymagają zdobycia określonych umiejętności .
Dzieci lasu - obozy , biwaki i rajdy
Słowo harcerstwo pochodzi od wyrazu “ harce ”, czyli swawolną zabawę . Oczywiście harcerze uczestniczą w wielu uroczystościach , gdzie w mundurach reprezentują młode pokolenie . Jednak skauting to również spędzanie czasu na łonie natury podczas wycieczek . Młodzi ludzie potrzebują dużo ruchu , a jednym z zadań harcerstwa jest zapewnić im rozwój także w tej dziedzinie życia . Dlatego powszechnym jest wyjeżdżanie na rajdy po górach czy lasach , biwaki i obozy na polanach , często połączone z wędrówką . Takie wydarzenia są źródłem wielu miłych i zabawnych wspomnień , możliwością przeżycia niezapomnianej przygody .