„Don Kichot” oczami uczniów II LO
Widowiskowy balet w słynnej operze lwowskiej. Czego więcej mogą chcieć licealiści na wyciecze szkolnej? „Don Kichot” na podstawie „Don Kichota de la Mancha” Miguela de Cervantesa został wyreżyserowany przez Libretto M.Petipa przy pomocy choreografii Aleksandra Gorskiego i Mariusza Petipy oraz nową choreograficzną wersją Yulianna Malkhasyantca. To znana i lubiana historia pełna dobrego humoru i dowcipu z przewodnim wątkiem miłosnym i widowiskiem na najwyższym światowym poziomie artystycznym w wykonaniu Narodowego Baletu Ukrainy IMPERIAL LVIV BALLET.
Już w 1614 roku w królewskim Luwrze tańczono balet dworski Don Quichotte. Później motywy z dzieła Cervantesa zadomowiły się w balecie na stałe, owocując przez 400 lat dziesiątkami nowych opracowań.
. Prawdziwą furorę zrobił jednak balet Mariusa Petipy z muzyką Ludwiga Minkusa (1869), bo trwa na scenach do dzisiaj, odświeżany i przetwarzany przez kolejne pokolenia choreografów. Skąd taka jego żywotność i popularność? Malowniczy koloryt dawnej Hiszpanii, ponętne Cyganki i strojni toreadorzy, błędny rycerz z La Manchy, komiczny Sancho Pansa i pokraczny Gamache zawsze mogą liczyć na powodzenie. A główni bohaterowie, Kitri i Basilio, nie mają sobie równych w repertuarze klasycznym w kategoriach wdzięku oraz temperamentu. Wszystko to tworzy porywającą rewię tańca klasycznego w hiszpańskiej stylistyce. Spektakl stanowi najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. Słynny balet według powieści Mquela de Cervantesa przenosi nas do baśniowej krainy tańca i muzyki. Na zawsze wszedł do skarbca sztuki baletowej.
16