NOMEN OMEN Luty 2020 | Page 23

Podsumowanie

Przez 27 dni walk 8. bateria motorowa artylerii przeciwlotniczej zestrzeliła 24 samoloty, a prawdopodobnie kilka uszkodziła. Taki wynik stawia ją na czele wszystkich baterii motorowych wyposażonych w armaty 40 mm wz. 36 Bofors. Sam generał Wiktor Thommée wysoko ocenił działalność baterii umiejscawiając podziękowania dla kpt. Płodowskiego w rozkazie dziennym L.dz.L.28/12/IIIop. z dnia 28 września 1939 r., a 16 żołnierzy baterii odznaczonych zostało Krzyżami Walecznych. Straty baterii to 5 - 7 zabitych oraz od kilku do ok. 20 rannych.

Należy podkreślić, że zestrzelone samoloty to nie jedyna oznaka skuteczności baterii. Wielu ludzi zapomina dziś, że celem artylerii plot. były nie tylko bezpośrednie zestrzelenia czy uszkodzenia wrogich samolotów. Celem ostrzału artylerii przeciwlotniczej było również zmuszenie wroga do latania wyżej przez co celność jego bombardowań drastycznie malała. Pamiętać należy również, że zestrzelenie samolotu nie należy do rzeczy prostych (w czasie Drugiej Wojny Światowej Amerykanie oceniali, że do tego celu potrzeba 500 (sic!) pocisków 40 mm).

Jak już wspomniano, 8. bateria wywiązała się z zadania celująco, o czym świadczą (poza mostem na Bugo - Narwi) przejezdne do końca walk mosty przez nią bronione. W nawiasie warto wspomnieć, że Niemcy zniszczyli most na Bugo - Narwi głównie dzięki nucie szczęścia, trafiając w ową nieszczęsną polską minę. Na sam koniec na uwagę zasługuje postawa i pomysłowość dowódcy baterii kpt. Płodowskiego. Sam podchorąży Jaegermann pisze o nim "wybitny żołnierz służby stałej". Dowódca baterii niewątpliwie mądrze i równomiernie zapewnił (w miarę posiadanych środków) obronę plot. powierzonych mu obiektów. Ponadto myśląc dalekosiężnie, w momencie kiedy dowiedział się, że jedyna amunicja do armat 40 mm jaka jest w Modlinie i pobliskiej składnicy w Palmirach to ta która przybyła z baterią, kpt. Płodowski wysłał samochody do Rembertowa i w ten sposób zaopatrzył baterię w zapas amunicji. Niech o całej postawie kapitana w Kampanii Wrześniowej świadczy Krzyż Walecznych który otrzymał za walki wrześniowe.

Polski Fiat 508 III W "Łazik", koniec lat 30. W tego typu Łazikach poruszali się dowódca baterii oraz dowódcy plutonów.

Kuba Rodak