Pojawienie się w jej życiu Tadeusza Boyem- Żelenskiego miało znaczenie nie tylko dla jej życia prywatnego , ale również działalności społecznej . Zakochani zaczęli prężnie działać razem w ramach popularyzacji kontroli urodzeń i edukacji seksualnej . Stworzyli nawet razem w Warszawie Poradnię Świadomego Macierzyństwa . Irena mówiła głośno o dostępności do aborcji , równości seksualnej i antykoncepcji , ale również śmiało akcentowała potrzebę akceptacji w społeczeństwo homoseksualizmu . Wszystko to uczyniło z niej najbardziej znaną i rozpoznawalną feministkę okresu przedwojennego . Podczas głośnego procesu Rity Gorgonowej była jedną z pierwszych , która wyraziła wątpliwość o winie oskarżonej .
Wojna zabrała jej najbliższych : męża , kochanka i syna . Wyjechała do kraju , ale wróciła do ciebie , aby zająć się swoją szeroko pojętą działalnością . Pisała recenzje , była członkinią Związku Literatów Polskich , prowadziła salon literacki . Zmarła w Paryżu , uprzedni podróżując z synem Andrzejem po Szwajcarii i Francji .
Jedną z jej najbardziej popularnych książek ( których zresztą pisała wiele ) jest opublikowana w 1992 autobiografia Wyznania Gorszycielki .
Klaudia Matuszczak