Historia Black Friday
Black Friday narodził się w Stanach Zjednoczonych. Swoje powstanie zawdzięcza on tak naprawdę Dniu Dziękczy-nienia. Amerykanie w ten dzień otrzymują wolne od pracy, by mogli spędzić czas w gronie rodziny i najbliższych przyja-ciół oraz wypocząć. Wielu z nich bierze urlop także w piątek, przedłużając weekend. Sprzedawcy, gdy zauważyli tę tendencję, postanowili właśnie w tym dniu obniżyć ceny produktów. Tradycja ta prze-trwała i w ten sposób od 1952 roku, w Stanach Zjednoczonych piątek po Święcie Dziękczy-nienia zawsze rozpoczyna sezon zakupowy przed Bożym Narodzeniem, będąc jedno-cześnie najbardziej dochodo-wym dniem dla sprzedawców w ciągu całego roku.
Do Polski tradycja ta przy-wędrowała zaledwie pięć lat temu. Nieliczne firmy ofero-wały zniżki na Black Friday wcześniej. Jednak to w 2015 roku Czarny Piątek stał się dniem rozpoczynającym sezon przedświątecznych promocji. Początkowo promocje były niewielkie i dotyczyły tylko niektórych produktów, sytua-cja stopniowo się poprawia i od niedawna na przecenie można kupić rzeczy takie jak: perfumy, kosmetyki, książki, telewizory, laptopy, smartfony, sprzęt AGD, gry komputerowe, gry plan-szowe, konsole, zegarki i zabawki.
Historia Cyber Monday
W 2005 roku Shop.org, dział The National Retail Federation (czyli największego stowarzyszenia handlu deta-licznego na świecie) odkrył, że sklepy internetowe doświad-czyły aż 77% wzrostu sprzedaży w dniach nastę-pujących po Black Friday. W związku z tym postanowiono utworzyć kolejne święto, Cyber Monday. Okazało się to dobrym pomysłem - sprzedaż w Cyfro-wy poniedziałek potrafi przewyższać tę z Black Monday o nawet 25%!
Termin Cyber Monday został użyty po raz pierwszy przez Ellen Davis z National Retail Federation i Scott Silverman, w nagłówku gazety
wypuszczonej 28 listopada 2005. Tytuł ten brzmiał: "'Cyber Monday' Quickly Becoming One of the Biggest Online Shopping Days of the Year", co oznacza “‘Cyber Monday’ szybko staje się jednym z największych dni zakupów online w roku” .
Skąd się wzięła nazwa “Czarny Piątek”?
Nazwa “Black Friday” została użyta w mediach po raz pierwszy dopiero w 1981 roku. Jej pochodzenie jest pewne. Istnieją trzy teorie mające tłumaczyć, dlaczego “piątek jest czarny”. Pierwsza, naj-popularniejsza mówi, iż przy-miotnik wynika z koloru tuszu, jakim w przeszłości w księgach handlowych sprzedawcy ze Stanów Zjednoczonych zapisy-wali dochody (straty były odnotowywane czerwonym tu-szem). Druga zaś dotyczy sytuacji na drogach w owym dniu. Według niej termin “Black Friday” wymyślili kierowcy autobusów oraz policjanci, opisując ogrom korków, które tworzyły się na ulicach, zwła-szcza w okolicach sklepów.
Pewne przesłanki dodają, iż mogło się to stać w Filadelfii. Ostatnia teoria nie dotyczy bezpośrednio zakupów. Pewne źródłą podają, iż określenie Czarny Piątek wynika z wielkiej fali zwolnień, która nastąpiła w tym dniu jako sprzeciw pracodawców wobec maso-wych urlopów. Jednakże ta hipoteza jest najmniej prawdo-podobna.