Nomen Omen Czerwiec 2018 | Page 2

5

Olga Tokarczuk

Sulechów - małe miasto w województwie lubuskim, w którym to 29 stycznia 1962 roku na świat przyszła wybitna polska pisarka - Olga Tokarczuk. Wychowana w rodzinnej miejscowości, lata studenckie spędziła w Warszawie, studiując psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W zawodzie pracowała krótko, udzielając pomocy psychologicznej w poradni w Wałbrzychu. Obecnie mieszka we Wrocławiu, a także w Krajanowie koło Nowej Rudy, której krajobrazy i zwyczaje przewijają się w niektórych z jej dzieł.

Olga Tokarczuk jest autorką siedemnastu pozycji, w skład których wchodzą między innymi: „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach” czy „Księgi Jakubowe”. Jej twórczość jest specyficzna, zarówno w kwestii języka, jak i treści. Myślę, że doskonałą definicją dorobku Tokarczuk będzie słowo „bizarny”, które tytułuje jej najnowszy zbiór opowiadań - „Opowieści bizarne”.

Wyraz pochodzi z języka angielskiego i oznacza coś niesamowitego, cudacznego, dziwacznego. Niemniej jednak, to tylko kilka spośród wielu znaczeń, bo „bizarne” jest wielowarstwowe, dwuznaczne i co najważniejsze bardzo uniwersalne – podobnie jak książki Tokarczuk. Autorka bierze pod lupę tematy powszechnie analizowane w polskiej literaturze pięknej, ale ujmuje je w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, jakby poznawał je na nowo. Istotne w twórczości Tokarczuk są również elementy naturalistyczne, a więc naturalnie związane z egzystencją człowieka, jak mówi teoria naturalizmu w literaturze, ale też te traktujące o naturze, przyrodzie, jej wpływie na człowieka i vice versa. Jak już wspominałam, wiele z tych naturalistycznych elementów odnosi się do lokalnych zwyczajów, tradycji, a także krajobrazów rodzinnych stron pisarki i skupia się na postrzeganiu świata przez ich mieszkańców.