Niusy z HUMorem :)(clone) | Page 17

także Mamma Mia!. Od lat 60. znajduje się też tam park rozrywki. Będąc w Universal Studio, można zajrzeć do świata Harry`ego Potera, zobaczyć pokaz tresury zwierząt na potrzeby filmów, tworzenie efektów specjalnych oraz wejść do zamku duchów. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym nie można się nudzić! W czasie pobytu w LA, nie do pominięcia jest słynna dzielnica Hollywood – najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. To tu, a dokładnie w Dolby Theater, od 2002r. odbywa się coroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej, potocznie znanych jako Oskary. Pierwsza z nich odbyła się w 1929r. w Hotelu Roosevelt, który znajduje się na tej samej ulicy. Na Hollywood Boulevard mieści się również Hollywood Walk of Fame. Aleja upamiętnia znane osoby ze świata show – biznesu poprzez przyznanie im gwiazd. Za dwie najważniejsze uznaje się te, należące do zespołu The Beatles oraz Elvisa Presleya. W Hollywood nie mogło zabraknąć miejsca dla Polaków. Swoje odznaczenie posiada m.in. Apolonia Chałupiec – szerzej znana jako Pola Negri – aktorka kina niemego, a także Max Factor, a więc Maksymilian Faktorowicz – właściciel międzynarodowej firmy kosmetycznej.

Greenwich Observatory to kolejne, wyjątkowe miejsce na mapie Los Angeles. Stąd rozciąga się widok na całą panoramę miasta, w tym też na wzgórze Lee. W 1923r. ustawiono tam napis HOLLYWOODLAND będący jedynie reklamą nieruchomości. W miarę rozwoju przemysłu filmowego logo zaczęło zmieniać swoją nazwę.

Wielu może wyobrażać sobie to miasto Kalifornii jako miejsce, w którym – podobnie jak np. w Nowym Jorku – jak grzyby po deszczu wyrastają wieżowce. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że Los Angeles położone jest w strefie aktywnej sejsmicznie, co też uniemożliwia takie budownictwo. Mimo to, w mieście znajduje się około 500 wieżowców a wysokość najwyższego z nich to 310 m.

Obok Los Angeles położone są mniejsze, urokliwe miasta, takie jak Santa Monica czy też Beverly Hills.

Wielu może dziwić to, że to zdecydowanie największe miasto stanu Kalifornia nie jest jego stolicą. Za nią uznawane jest, liczące niespełna 500 000 mieszkańców Sacramento. Miasto swoją wysoką pozycję zawdzięcza temu, że to waśnie tu jako w jednym z pierwszych miejsc w Kalifornii odkryto pokłady złota co przyczyniło się do rozwoju miasta uchwalonego w 1859r. jako stolica Golden State.

D z i e n n i k A r b u z a

17