NWG // 2024 |
|||
Koncernens rörelseresultat uppgick till 1 262,3 MSEK, vilket var en minskning med 314,9 MSEK jämfört med föregående år. |
2024 |
tillväxt. Gåvor & Heminredning minskade. Nettoomsättningen ökade i merparten av regionerna men minskade i Sverige och Sydeuropa.
Segmentet Företag minskade med 2 % för året och hade en svag utveckling under årets första tre kvartal men såg en tillväxt i det fjärde kvartalet. Marknadsinsatserna har ökat, även personalkostnaderna har ökat på grund av generella löneökningar samt nysatsningar. Sammantaget har detta gjort att kostnaderna ökat och rörelseresultatet därmed har minskat jämfört med i fjol.
Sport & Fritid hade ett svagt första kvartal men har haft en bättre utveckling därefter och för helåret ökade segmentet med 3 %. Segmentet ökade främst i USA, Centraleuropa och Norden( exkl Sverige). Satsningarna inom Craft har fortsatt och varumärket utvecklas. Kostnader ökade genom fler marknadsaktiviteter vilket också påverkade rörelsemarginalen som blev något lägre än fjolåret.
Nettoomsättningen för Gåvor & Heminredning minskade med 2 % och segmentet har haft en svag utveckling under hela året. Segmentet hade en lägre nettoomsättning i merparten av regionerna men var på samma nivå avseende Sverige. En lägre försäljning tillsammans med en lägre bruttovinstmarginal samt fler marknadsaktiviteter och högre personalkostnader har gjort att rörelseresultatet minskade jämfört med fjolåret.
Bruttovinstmarginalen var något lägre än föregående år och uppgick till 49,4( 50,3)%. Det är främst Företag och Gåvor & Heminredning som minskat medan Sport & Fritid är på samma nivå som i fjol.
|
Externa kostnader ökade vilket främst är hänförligt till försäljningsomkostnader men även kostnaderna för marknadsföring har ökat. Personalkostnaderna ökade och beror främst på generella lönehöjningar men även nysatsningar.
Koncernens rörelseresultat uppgick till 1 262,3 MSEK, vilket var en minskning med 314,9 MSEK jämfört med föregående år( 1 577,2 MSEK). Den lägre bruttovinstmarginalen samt ökade kostnader för marknadssatsningar och personal innebar även att rörelsemarginalen minskade och uppgick till 13,2( 16,6)%. Finansnettot förbättrades under året då nettoskulden och våra räntekostnader har minskat. Årets resultat uppgick till 880,0( 1 119,0) MSEK.
I takt med en svagare marknad har koncernen anpassat sitt varulager till nuvarande volymer och efterfrågan. Lagerminskningen har även bidragit till att kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades med 314,5 MSEK och uppgick till 1 278,3( 963,8) MSEK och att skuldsättningsnivån minskat till 25,2( 31,4) %. Samtidigt har koncernen fortsatt att investera i teknisk utveckling av våra befintliga lager genom att bland annat investera i automatisk lagerhållning. Sammantaget ökade koncernens investeringsverksamhet med 75,8 MSEK och uppgick till-296,8(-220,9) MSEK.
Soliditeten förbättrades och uppgick till 63,7( 60,2) % samt att koncernens nettoskuld minskade med 210,1 MSEK och uppgick per 31 december till 1 818,8( 2 028,9) MSEK.
|
2024 |
2023 |
|
Nettoomsättning, MSEK |
9 528,7 |
9 512,9 |
Bruttovinstmarginal, % |
49,4 |
50,3 |
EBITDA, MSEK |
1 570,2 |
1 840,4 |
Rörelseresultat, MSEK |
1 262,3 |
1 577,2 |
Årets resultat, MSEK |
880,0 |
1 119,0 |
Eget kapital, MSEK |
7 217,1 |
6 460,4 |
Avkastning på eget kapital, % |
12,3 |
18,7 |
Avkastning på sysselsatt kapital, % |
13,8 |
18,1 |
Nettoskuldsättningsgrad, % |
25,2 |
31,4 |
Nettoskuld genom rörelsekapital, % |
33,2 |
37,2 |
Soliditet, % |
63,7 |
60,2 |
Medeltal antal årsanställda |
2 451 |
2 450 |
Resultat per aktie, SEK |
6,63 |
8,43 |
Eget kapital per aktie, SEK |
54,39 |
46,68 |