NET | Nacionalni energetski tjednik 05 | Page 17

LIPANJ | TJEDAN 05 NET

NAJAVA DOGAĐAJA

NACIONALNI ENERGETSKI TJEDNIK
Najave događaja pratite na portalu : www . croenergo . eu

17

vih izvora energije , a na temelju dostupnih podataka HROTE-a , u Republici Hrvatskoj postoji 962 postrojenja ( projekta ) koja još uvijek nisu priključena na elektroenergetsku mrežu .
Po planiranoj snazi , na prvom su mjestu vjetroelektrane s ukupno 229,00 MW ( 5 projekata po TS-u iz 2007 . i 3 projekta po TS-u iz 2012 . godine ), na drugom su mjestu elektrane na biomasu s ukupno 55,83 MW ( 5 projekata po TS-u iz 2007 . i 4 projekta po TS-u iz 2012 . godine ) te na trećem mjestu zauzimaju solarne elektrane s 33,72 MW ( 31 projekt po TS-u iz 2007 . i čak 901 projekt po TS-u iz 2012 . godine ).
U Republici Hrvatskoj na dan zaključenja ovog Izvješća u pogonu je , u sustavu povlaštenih proizvođača električne energije , 10 vjetroelektrana ukupne instalirane snage 175,25 MW . Riječ je o projektima Mala vjetroelektrana Ravna 1 ( Adria Wind Power d . o . o .), Vjetroelektrana Trtar-Krtolin ( Vjetroelektrana Trtar-Krtolin d . o . o .), Vjetroelektrana Orlice ( Vjetroelektrana Orlice d . o . o .), Vjetroelektrana Vrataruša ( Selan d . o . o .), Vjetroelektrana ZD6 ( Velika Popina d . o . o .), Vjetroelektrana Crno Brdo ( Vjetroelektrana Crno Brdo d . o . o .), Vjetroelektrana ZD2 ( EKO d . o . o .), Vjetroelektrana ZD3 ( EKO d . o . o .), Vjetroelektrana Pometno brdo ( Končar-Obnovljivi izvori d . o . o .) te Vjetroelektrana Ponikve ( Vjetroelektrana Ponikve d . o . o .). Vjetroelektrane
ZD2 , ZD3 i ZD6 ukupne instalirane snage 45 MW u biti su u vlasništvu Dalekovod d . d . te je tako ta tvrtka vodeća s ukupnim instaliranim kapacitetima u Hrvatskoj .
HROTE bilježi i sklopljene ugovore o otkupu električne energije s još 8 vjetropogona , a čiji pogoni do zaključenja ovog Izvješća nisu pušteni u rad . Riječ je , prema Tarifnom sustavu iz 2007 . godine , o projektima Vjetroelektrana ZD4 ( Eko Zadar Dva d . o . o .), Vjetroelektrana Glunča ( Vjetroelektrana Glunča d . o . o .), Vjetroelektrana Jelinak ( E . H . N . d . o . o .), Vjetroelektrana ST1-1 ( Oštra Stina d . o . o .) i Vjetroelektrana ST1-2 ( Oštra Stina d . o . o .). Vjetroelektrana Jelinak je , prema navodima vlasnika , u rad puštena u siječnju 2013 . godine , ali zaključno s podacima koje vodi HROTE ta se elektrana na dan 30.04.2013 . vodi u kategoriji elektrana koje nisu puštene u pogon . Prema Tarifnom sustavu iz 2012 . godine , riječ je o projektima Vjetroelektrana Zelengrad-Obrovac 99 MW ( Eko-Energija d . o . o .), Vjetroelektrana Ogorje ( Ailos Projekt d . o . o .) te Vjetroelektrana Velika Glava , Bubrig i Crni Vrh ( RP Global Danilo d . o . o .). Ukupna planirana snaga navedenih pogodna iznosi 229,00 MW .
U Republici Hrvatskoj je na dan zaključenja ovog Izvješća na elektroenergetsku mrežu priključeno , u sustavu povlaštenih proizvođača električne energije , 199 pogona
( solarnih elektrana ) ukupne instalirane snage 6,365 MW . HROTE bilježi i sklopljene ugovore o otkupu električne energije s još 932 pogona na sunčevu energiju , a čiji pogoni do zaključenja ovog Izvješća nisu pušteni u rad . Planirana snaga navedenih pogona iznosi 33,756 MW .
U Republici Hrvatskoj na elektroenergetsku mrežu priključene su ukupno , u sustavu povlaštenih proizvođača električne energije , 3 elektrane na biomasu , a to su projekti Kogeneracijsko postrojenje na biomasu Lika Energo Eko ( Lika Energo Eko d . o . o .), Energana Varaždin ( Univerzal d . o . o .) te Kogeneracijsko postrojenje na bazi izgaranja drvne biomase " Strizivojna Hrast " ( Strizivojna Hrast d . o . o .). Ukupna instalirana snaga navedenih pogona iznosi 6,69 MW .
HROTE bilježi i sklopljene ugovore o otkupu električne energije s još 9 pogona na biomasu , a čiji pogoni do zaključenja ovog Izvješća nisu pušteni u rad . Riječ je , prema Tarifnom sustavu iz 2007 . godine , o projektima Kogeneracijsko postrojenje na drvnu biomasu Lipa 1 ( Lipa d . o . o .), Proizvodnja električne energije i kućnog peleta iz biomase ( Pelet Grupa d . o . o .), RES Bioenergija Jasenovac ( RES Bioenergija Jasenovac d . o . o .), Kogeneracijsko postrojenje na biomasu RES Bioenergija Vrbanja ( Res Bioenergija Vrbanja d . o . o .) te Termoelektrana Koprivnički Ivanec
( e-two-energy proizvodnja d . o . o .). Prema Tarifnom sustavu iz 2012 . godine , riječ je o projektima Bioelektrana – toplana Glina ( BE-TO Glina d . o . o .), Viridas Biomass 9,99 MW ( Uni Viridas d . o . o .), Kogeneracijsko postrojenje Županja ( Strateški plan – Energetski Projekti d . o . o .) i Kogeneracijsko postrojenje Benkovac ( Strateški plan – Energetski Projekti d . o . o .). Ukupna planirana snaga navedenih pogona iznosi 55,83 MW .
U Republici Hrvatskoj na elektroenergetsku mrežu priključeno je ukupno , u sustavu povlaštenih proizvođača električne energije , 9 elektrana na bioplin ukupne instalirane snage 8,135 MW . Riječ je o projektima , prema Tarifnom sustavu iz 2007 . godine , Bioplinsko postrojenje Ivankovo ( Osatina Grupa d . o . o .), Bioplinsko postrojenje Ivankovo 2 ( Bovis d . o . o .), Bioplinsko postrojenje Tomašanci ( Osatina Grupa d . o . o .), Bioplinsko postrojenje Tomašanci 2 ( Farma Tomašanci d . o . o .), Bioplinsko postrojenje u sklopu farme pilića Rosulje ( Veterinarska Ambulanta Dvor d . o . o .), Bioplinsko postrojenje Mala Branjevina 2 ( Farma Muznih Krava Mala Branjevina d . o . o .), Bioplinsko postrojenje Mala Branjevina 1 ( Novi Agrar d . o . o .) te Landia-Gradina ( Landia d . o . o .). Prema Tarifnom sustavu iz 2012 . godine riječ je o projektu Bioplinsko postrojenje Gradec ( Energija Gradec d . o . o .).
HROTE bilježi i sklopljene ugovore
o otkupu električne energije s još 7 pogona na bioplin , a čiji pogoni do zaključenja ovog Izvješća nisu pušteni u rad . Riječ je o projektima , prema Tarifnom sustavu iz 2007 . godine , Bio postrojenje Donji Miholjac ( EnviTec Biogas d . o . o .), Bio postrojenje Viljevo ( Envi- Tec Biogas d . o . o .) te Bioplinska elektrana Pisarovina ( BPEL d . o . o .). Prema Tarifnom sustavu iz 2012 . godine riječ je o projektima Projekt BIOKOR ( Biokor d . o . o .), Bionardo Vrbanja 1 ( Bionardo Vrbanja 1 d . o . o .), Bioplinski pogon Cirkvena ( EKO CIRKVENA Poljoprivredna zadruga ) te Bioplin Rovišće ( Bioplin Rovišće d . o . o .). Planirana snaga svih navedenih pogona iznosi 6,48 MW .
U Republici Hrvatskoj na elektroenergetsku mrežu priključene su , u sustavu povlaštenih proizvođača električne energije , ukupno 4 hidroelektrane ukupne instalirane snage 1,34 MW . Riječ je o projektima , prema Tarifnom sustavu iz 2007 . godine , mHE Mataković ( mHE Mataković , obrt za proizvodnju električne energije ), mHE Mataković ( MATAKOVIĆ strojna obrada metala ) te Mala hidroelektrana Pleternica na rijeci Orljavi ( Mala hidroelektrana Pleternica d . o . o .). Prema Tarifnom sustavu iz 2012 . godine riječ je o projektu Agregat biološkog minimuma HE Lešće ( HEP-Proizvodnja d . o . o .).
HROTE bilježi i sklopljeni ugovor o otkupu električne energije
s još dva hidro-projekta , a čiji pogoni do zaključenja ovog Izvješća nisu pušteni u rad . Riječ je o projektima , prema Tarifnom sustavu iz 2012 . godine , Mala hidroelektrana Badljevina ( Peranović d . o . o .) i Mala hidroelektrana Zvečevo ( Končar- Obnovljivi izvori d . o . o .). Planirana snaga svih navedenih pogona iznosi 0,142 MW .
U Republici Hrvatskoj u sustavu povlaštenih proizvođača električne energije , a prema evidenciji koju vodi HROTE , još uvijek ne postoji niti jedan instalirani geotermalni kapacitet za proizvodnju električne energije . Sa stajališta sklopljenih ugovora o otkupu električne energije , a čija postrojenja još uvijek nisu puštena u pogon , tvrtka Geoen d . o . o . nositelj je projekta Geotermalna elektrana Marija 1 planirane snage 4,71 MW prema Tarifnom sustavu iz 2007 . godine .
Energo media Servis svakog mjeseca objavljuje ažurirano izvješće o stanju obnovljivih izvora energije u RH .

Najava : European Utility Week 2013 ., Amsterdam , 15 . -17.10 .

•• Savez za energetiku Zagreba i tvrtka Energo Media Servis d . o . o . zajednički su , nakon višegodišnjih priprema , organizatori ' Prvog međunarodnog grupnog nastupa hrvatskih industrijskih kompanija te gospodarskih institucija ' na jednom od najznačajnijih europskih energetskih događanja koje okuplja sve značajne dionike pod jednim krovom - European Utility Week-u . Riječ je organizaciji ' Hrvatskog industrijskog paviljona ', a pod već dobro poznatim brandom ' GREENVEST : INVEST IN GREEN CROATIA '.
Kombinacija međunarodne izložbe sa više od 400 tvrtki izlagača , visokorangirana trodnevna konferencija te sudjelovanje više od 300 vodećih komunalnih pružatelja usluga uz više od 8.000 stručnjaka iz sektora jasan su pokazatelj snage i veličine događanja kojem ne može konkurirati niti jedan drugi događaj u smislu sektorske razmjene iskustava i mogućnosti umrežavanja .
European Utility Week objedinjuje tri zasebna događaja ( Metering , Billing / CRM Europe , Transmission & Distribution / Smart Grids Europe i Smart Homes ) koji su se po prvi puta zajedno održala 2012 . godine kako bi na jednom mjestu zadovoljili nove potrebe brzorastuće europske ' inteligentne ' energetske zajednice .
Ovogodišnje okupljanje vodećih tvrtki i stručnjaka otvoriti će nove teme kao što su integracija obnovljivih izvora energije i rješenja za skladištenje energije kao izazove koji su postali središnja tema za sva europska komunalna poduzeća .
European Utility Week će , osim novog imidža događanja , ove godine već tradicionalno dostaviti presjek inovativnih inteligentnih energetskih projekata , pregled njihove implementacije te vrhunske znanstvene radove iz cijelog svijeta koji su pažljivo odabrani zahvaljujući preporukama odbora sa više od pedeset članova .
Od 15 . do 17 . listopada Amsterdam će još jednom postati europsko i svjetsko središte energetske industrije na kojem će više od 400 izlagača predstaviti svoja rješenja u sektorima inteligentnih mjerenja , mreža , upravljanje podacima , naplate , prijenosa , distribucije i inteligentnih kuća .
Osim upoznavanja sa najnovijim tehnološkim dostignućima , ovaj događaj je , zahvaljujući više od 8.000 stručnih sudionika i savršena prilika za upoznavanje , povezivanje i sklapanje novih poslova sa vodećim europskim i svjetskim kompanijama koje će upravo na European Utility Week-u biti u potrazi za novim rješenjima i partnerima .
Bez obzira o tome koji aspekt inteligentne energetske industrije predstavlja Vaše polje interesa , European Utility Week je pravo mjesto za pronalazak pravog proizvoda , dobavljača i partnera , kao i prilika za proširenje mreže kontakata ovog brzorastućeg sektora .
Glavne teme koje pokriva European Utility Week su inteligentni prijenos i distribucija ( T & D ), integracija i pohrana energije iz obnovljivih izvora ( Renewable Integration & Storage ), inteligentna mjerenja , ICT i upravljanje podacima ( Smart Metering - ICT & Data Management ) te inteligentne kuće ( Smart Homes ).
Savez za energetiku Zagreba i tvrtka Energo Media Servis d . o . o . organizatori su ( od 14 . -18.10.2013 . godine ) ' Prvog međunarodnog grupnog nastupa hrvatskih industrijskih kompanija te gospodarskih institucija ', a riječ je o visokorangiranom događaju i izvedbi dizajniranog ' Hrvatskog industrijskog paviljona ' izložbene površine do 100 m2 ( i veće prema potrebi ) koji uključuje zasebne izlagačke jedinice , tzv . show room-ove te prostor za prezentaciju hrvatskih industrijskih rješenja stručnoj javnosti iz sektora .
Organizatori na sebe preuzimaju organizaciju cjelovitog nastupa što uključuje organizaciju prijevoza , smještaja i sajamsko-konferencijskog nastupa . U planu organizatora je i organizacija ministarskog sastanka - predstavnika gospodarskih institucija Kraljevine Nizozemske i Republike Hrvatske , a u slučaju većeg interesa i privatnog zračnog prijevoza za sve sudionike .
" Hrvatska će tijekom održavanja European Utility Week-a već gotovo 4 mjeseca biti članicom Europske unije te smo mišljenja kako bi grupni nastup hrvatskih industrijskih tvrtki na ovom događaju bio prava prilika širokoj stručnoj javnosti predstaviti domaća rješenja . Koristim prigodu naglasiti kako je Savez za energetiku Zagreba prvi inicirao organizaciju ovoga događanja te da očekujemo odziv niza velikih i srednjih tvrtki u kratkom roku ", istaknuo je Tomislav Marjanović , predsjednik Saveza za energetiku Zagreba i generalni direktor Energo Media Servisa .
Moguće opcije sudjelovanja - PAKET 1 : Uređeni izložbeni prostor ( 3 × 3m2 ); avionski i taxi prijevoz za dvije osobe ; smještaj za dvije osobe ; ulaznica za trodnevnu konferenciju za jednu od dvije prisutne osobe . PAKET 2 : Uređeni izložbeni prostor ( 3 × 4m2 ); avionski i taxi prijevoz za dvije osobe ; smještaj za dvije osobe ; ulaznica za trodnevnu konferenciju za jednu od dvije prisutne osobe . Naknada za navedene pakete razlikuje se na način da članovi Saveza za energetiku Zagreba imaju povoljnije cijene sudjelovanja . Ulaznica za sajamski dio European Utility Weeka je besplatna za sve sudionike unutar hrvatskog paviljona ( grupnog nastupa ). Moguće je ugovoriti i drugačije pakete .
Pozivamo sve zainteresirane hrvatske industrijske tvrtke i gospodarske institucije da se za sve detaljne informacije obrate u Informativni ured Saveza za energetiku Zagreba i tvrtke Energo Media Servis d . o . o . na T : + 385-1-6441-445 ili slanjem upita na tomislav . marjanovic @ croenergo . eu te da sudjelovanje na ovom sajmu prepoznaju kao priliku za još uspješnije pozicioniranje na jedinstvenom europskom tržištu .