NET | Nacionalni energetski tjednik 04 | Page 14

Povećanje proizvodnje i sigurnosti FN elektrane

14

KOMENTARI

TJEDAN 04 | LIPANJ NET
MOBIS-SOLAR . HR

UREDNIČKI KOMENTAR

Tomislav Marjanović predsjednik Saveza za energetiku Zagreba

Povećanje proizvodnje i sigurnosti FN elektrane

•• Kao u svakoj investiciji , tako je i kod solarnih elektrana imperativ povećati prihode i proizvodnju te osigurati siguran i stabilan rad sustava . Najčešće se u tom pogledu govori o odabiru kvalitetnih fotonaponskih modula , koji čine najveći dio investicije . Međutim , nikako ne treba zanemariti važnost pretvaranja istosmjerne struje koju moduli proizvode u izmjeničnu koja se daje u mrežu . Uređaj koji obavlja tu funkciju , izmjenjivač tj . inverter , uobičajeno je jedan centralni uređaj na koji se u više nizova spajaju svi fotonaponski moduli . U praksi se često javlja problem ' najslabije karike u lancu ' – ako je jedan modul u nizu zasjenjen , primjerice zbog dimnjaka ili obližnjeg stabla , cijeli taj niz proizvodi manje el . energije budući da su moduli serijski spojeni . SolarEdge optimizatori proizvodnje su uređaji koji se montiraju uz svaki fotonaponski modul i čine ga neovisnim od ostalih . I dalje postoji jedan izmjenjivač električne energije , međutim svaki modul proizvodi točno onoliko električne energije koliko je trenutna osunčanost . To omogućuje i praćenje rada solarne elektrane na razini modula , bez dodatnih komunikacijskih uređaja i troškova , što sustav čini posebno zanimljivim za investitore , priopćili su iz tvrtke Mobis solar d . o . o ., zastupnika SolarEdge tehnologije za hrvatsko tržište koji su tu inovativnu tehnologiju predstavili i u sklopu 4 . Zagrebačkog energetskog tjedna . Trenutno je po evidenciji HRO- TE-a potpisano gotovo 900 Ugovora o otkupu električne energije te je rok za izgradnju tih elektrana godina dana . Dio je već u izgradnji , no očekuje se da će veći dio elektrana u izgradnju nakon ljeta i turističke sezone , posebno u primorskim krajevima .
Tomislav Marjanović glavni urednik NET-a

Potrebno je pronaći ispravan model zaštite HEP-a i time energetskih resursa

•• Najnoviji tekst Igora Lasića za njemački list Deustche Welle pod naslovom ' Zadnji čavao u lijesu hrvatske energetike ' trebali bismo protumačiti kao još jedno ozbiljno upozorenje kako je potrebno u što skorijem vremenu pronaći ispravam model zaštite HEP-a i time nacionalnih energetskih resursa .
To se poklapa i s mojim nedavnim napisom u članku ' Trebamo zaštititi interese HEP-a i resurse ', gdje sam postavio više teza " Tko će pobijediti u utrci za korištenjem raspoloživih energetskih izvora i tko će njima upravljati ? Izgradnjom TE Plomin i HE Ombla , dravskih i savskih hidroelektrana te drugih projekata i to u ingerenciji najveće hrvatske elektroenergetske kompanije , još uvijek u 100 postotnom vlasništvu hrvatske države , štitimo ne samo nacionalnu energetsku samodostatnost ( čime izravno postižemo industrijsku i opće gospodarsku konkurentnost ) već i energetsku dominaciju u našem vlasništvu te ostavljamo vrijedno nasljeđe budućim generacijama . Moramo priznati da je pobuna malo pretjerana jer u konačnici svi želimo da nam žarulja , kad god poželimo , svijetli . Bez obzira tko je predsjednik Uprave i bez obzira na eventualno pokoje sporno pitanje zaštite okoliša . Je li bi itko za to brinuo da nam energija nije dostupna svakodnevno ?"
Board of directors
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
Komentar Igora Lasića prenosimo u cijelosti , a vi sami procijenite kako ćete ga protumačiti .
" Najnovije vijesti ukazuju na konačni fijasko razvojne politike hrvatskog energetskog sektora , ako se politikom uopće može nazvati vladina praksa evidentnog te sustavnog nanošenja štete tome strateškom nacionalnom blagu , navodi njemački list Deutsche Welle .
Dva najveća dugoročno razvojna projekta Hrvatske elektroprivrede , planirane elektrane Ombla i Plomin C , koncem svibnja doživjeli su ozbiljne – možda i fatalne – investicijske udarce . Europska banka za obnovu i razvoj tako je HEP-u definitivno odbila ključni kredit za gradnju podzemne akumulacije nad izvorom rijeke Omble pokraj Dubrovnika , a zbog previsokog ekološkog rizika . U zacrtanom projektu širenja spomenute termoelektrane u Istri , pak , bilježi se odustajanje mogućih privatnih investitora .
Managing Editors
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
Ako tome pribrojimo simultani dolazak njemačke energetske tvrtke RWE , kao prve velike strane kompanije na ovdašnjem tržištu , nameće se pitanje : kako se Hrvatska , odnosno njezine vlade , namjeravaju nositi s kroničnim deficitom energenata i s vjerojatnim daljnjim rastom njihove tržišne cijene ? Naravno , to uz pretpostavku da se država uopće želi zadržati u energetskom sektoru kako bi presudno kontrolirala taj sektor . No , sudeći po HEPu , a kriminalno proćerdanu Inu da i ne spominjemo , takva želja nipošto nije izvjesna .
Štoviše , prije će biti da je riječ o posve suprotnoj nakani , jer je teško protumačiti upravnu praksu HEP-a na drugi način . Nema bitne razlike između toga i mnogih drugih primjera u državnom portfelju , ali je riječ o poduzeću koje ostvaruje preko 13 milijardi kuna prihoda godišnje , čime se njegov slučaj već i po dimenzijama izdvaja u red najvažnijih . Stratešku privrednu i političku važnost samog energetskog sektora zacijelo ne treba ni spominjati , pa je i HEP moguće razmatrati kao okosnicu čitave te grane .
U posljednjih pet godina , dakle , isprobana su na čelu HEP-a četvorica predsjednika uprave , a na ostalim direktorskim pozicijama znala su se u jednoj godini promijeniti do tri imena . Obilato preplaćena menadžerska grupacija narasla je vremenom usprkos gubicima i razvojnopolitičkim neuspjesima . Najpoduzetniji su odnosili ekskluzivne informacije , plod skupo plaćenih znanstvenih studija , u privatni sektor . Tako su otvorene neke profitabilne vjetroelektrane , taj u HEP-u nimalo slučajno zanemaren , mada ekološki prihvatljiv resurs .
Ovaj naš sugovornik , međutim , ukazuje i na problem nejasno podijeljenih ovlasti među upravnim kadrom HEP-a , što

News paper

David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief jasno razotkriva politički utjecaj na kompaniju , i nisku kulturu korporativnog upravljanja . Poduzeće je podložno i kreditnom rejtingu , da bi nevolja bila veća , pa se pod prijetnjom njegova smanjenja režu i sredstva za investicije . " U vođenju tvrtke prevladava kratkoročni vremenski horizont , što se nikako ne slaže s izrazito dugoročnim karakterom ulaganja u tom sektoru ", rekao je Cvijanović za Deutsche Welle .
Tekst pod naslovom ' Zadnji čavao u lijesu hrvatske energetike ' trebali bismo protumačiti kao još jedno ozbiljno upozorenje ...
Tomislav Marjanović
Ulaskom konkurenata , kako nadalje doznajemo od njega , bit će se sve teže prilagoditi uvjetima tržišta te interesnih skupina koje iz privatizacije HEP-a žele vući ekstraprofit . Slično razmišlja i Denis Geto , predsjednik sindikata TEHNOS u HEP-u , jedan od najistaknutijih i najsustavnijih kritičara pogubne politike vođenja te firme . Ovdje treba napomenuti da je Geto konfrontiran i s velikim dijelom hrvatskih privatnih medija koji probleme HEP-a najčešće lociraju u višku
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief radničke populacije , te njezinim regresima i božićnicama .
" Oni tako gađaju metu od nekoliko milijuna kuna godišnje , dok namjerno zapostavljaju onu od nekoliko stotina milijuna ili čak preko milijardu ", kaže Geto za DW , zatim nabrajajući posljedice . Ukratko , medijski gotovo intaktnom ostaju pitanja intenzivnog uhljebljivanja zaslužnih stranačkih uglednika , te već navedena ulagačka impotentnost HEP-a , kao i logično opadanje razine stručnosti među zaposlenima u tom poduzeću . Jer , povrh svega drugog , zanemarena je i nužnost stalne reprodukcije stručnog kadra u samoj proizvodnji .
" Direktori se mijenjaju kao da je posrijedi hokej , a ne nacionalna energetska kompanija . Cijena struje diže se bez valjane razvojne svrhe , HEP se neopravdano zadužuje kroz milijarde kuna obveznica , i zapravo se čitavo vrijeme radi protivno javnom interesu , a za nečiji parcijalni , stranački i privatni ", ogorčen je čelnik TEH- NOS-a . Stoga ne iznenađuje njegov zaključak da se Hrvatska elektroprivreda hotimice upropaštava , kako bi se na koncu netko svojski okoristio .
Doista , poznato je da reorganizacija proizvodnog dijela tvrtke kasni , a nitko se na to ne obazire . Struka održavanja postrojenja navodno je već devastirana , i uskoro neće bi-
Tonight ' s Editors
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief
David John
President , Editor in Chief