NET | Nacionalni energetski tjednik 04 | Page 12

12

TEMA BROJA

TJEDAN 04 | LIPANJ NET

Sve ovo je potrebno napraviti kako biste u Hrvatskoj izgradili vjetroelektranu !

PROPISI Među projektima OIE , slično kao i u drugim zemljama Europe , u Hrvatskoj je najveći interes za razvoj VE i sunčanih elektrana . Stoga smo odlučili na primjeru vjetroelektrane od preko 30 MW el , koja treba biti izgrađena na lokaciji predviđenoj dokumentima prostornog planiranja za izgradnju energetskog objekta , na pojednostavljen način prikazati put koji je sukladno trenutno važećim propisima potrebno prijeći do komercijalnog puštanja u rad VE . Ipak , treba imati na umu da je ovo generalan pregled koji ne sadrži sve relevantne propise koji se primjenjuju na izgradnju VE , niti može uzeti u obzir specifičnosti koje su svakako prisutne kod svakog pojedinog projekta .
Među novostima koje su prošlogodišnje izmjene regulative dovele vezano za izgradnju VE , svakako treba izdvojiti ukidanje prethodnog energetskog odobrenja za izgradnju , navode stručnjaci iz Odvjetničkog društva Bardek , Lisac , Mušec , Skoko Šarolić d . o . o . ...
Tomislav Marjanović
tomislav . marjanovic @ croenergo . eu
•• U Hrvatskoj je sustav poticaja za proizvodnju električne energije iz OIE prvi put uveden 2007 . godine , a prvu cjelovitiju izmjenu doživio je 2012 . godine .
Među projektima OIE , slično kao i u drugim zemljama Europe , u Hrvatskoj je najveći interes za razvoj VE i sunčanih elektrana . Stoga smo odlučili na primjeru vjetroelektrane od preko 30 MW el , koja treba biti izgrađena na lokaciji predviđenoj dokumentima prostornog planiranja za izgradnju energetskog objekta , na pojednostavljen način prikazati put koji je sukladno trenutno važećim propisima potrebno prijeći do komercijalnog puštanja u rad VE . Ipak , treba imati na umu da je ovo generalan pregled koji ne sadrži sve relevantne propise koji se primjenjuju na izgradnju VE , niti može uzeti u obzir specifičnosti koje su svakako prisutne kod svakog pojedinog projekta .
Među novostima koje su prošlogodišnje izmjene regulative dovele vezano za izgradnju VE , svakako treba izdvojiti ukidanje prethodnog energetskog odobrenja za izgradnju . Time se prvi ključni moment navedenom promjenom regulative pomaknuo s ishođenja lokacijske dozvole na trenutak ishođenja energetskog odobrenja za izgradnju .
Ovaj moment je kod VE možda važniji nego kod ostalih projekata OIE zbog mogućeg preklapanja šireg prostora vjetroelektrane , dakle sukladno novim propisima tek od ishođenja energetskog odobrenja određena lokacija zajamčena je za razvoj određenog projekta VE ( ranije je to bila od trenutka prethodnog energetskog odobrenja za izgradnju koje je bilo prvi formalni korak u razvoju VE ).
Da bi uopće mogao zatražiti izdavanje energetskog odobrenja za izgradnju , investitor mora proći postupak procjene utjecaja zahvata na okoliš , ishoditi prethodnu elektroenergetsku suglasnost , kojom se ne garantira , već samo opisuje tehničko rješenje za mogućnost priključenja VE na elektroenergetsku mrežu te ishoditi lokacijsku dozvolu koja potvrđuje da je idejni projekt sukladan dokumentima prostornog uređenja . Temeljem prethodne elektroenergetske suglasnosti , investitor može
s HEP OPS zaključiti predugovor o priključenju kojim se uređuje stvaranja uvjeta u mreži i priključka za priključenje građevine do građevinske dozvole , a temeljem kojeg će investitor biti obvezan platiti dio od ukupne naknade za priključenje . Potrebno je naglasiti da zbog prostorne dislociranosti u pravilu za VE treba izgraditi nova trafostanica , a cjelokupan trošak snosi onaj koji se prvi priključuje-dakle investitor u VE .
Drugi ključan moment u razvoju projekta VE , je osigurati da će VE po izgradnji biti priključena na elektroenergetsku mrežu , a što je moguće tek nakon ishođenja pravomoćne građevinske dozvole te sklapanja ugovora o priključenju , stavljanjem zahtjeva HEP OPS-u za uvrštenjem u kvotu . Trenutan kapacitet mreže iznosi 400MW te , u situaciji kada bi postojalo mjesta u toj kvoti , HEP-OPS bi u roku od 15 dana od dostave urednog zahtjeva investitora obavijestio da je uvršten na listu .
No ni tada priključak nije zagarantiran . U daljnjih 6 mjeseci potrebno je , među ostalim , ishoditi prethodno rješenje o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača od HERA-e , sklopiti ugovor o otkupu električne energije s HROTE-om , platiti predujam po sklopljenom ugovoru o narudžbi vjetroagregata te o svemu tome obavijesti-
FOTO : ENERGO MEDIA
ti HEP OPS u roku od 6 mjeseci od uvrštenja na njegovu listu . U ovoj fazi investitor je suočen s nemalim troškovima ishođenja građevinske dozvole . Pod time ne mislimo na trošak administrativne pristojbe na koji se nismo osvrtali u cijelom tekstu obzirom da nije značajna stavka u odnosu na ostale troškove , kao primjerice trošak za komunalni i vodni doprinos , a ponekad i trošak prenamjene poljoprivrednog zemljišta .
Svi ti troškovi imaju se podmiriti prije nego li investitor dobije ikakvu garanciju priključka VE na mrežu . Također , tu je izdatak za cjelokupan procijenjen trošak priključka po ugovoru o priključenju te plaćanje predujma za narudžbu vjetroagregata
. Od trenutka sklapanja ugovora o otkupu investitor koji je ušao u sustav poticaja ima zagarantiranu otkupnu cijenu za električnu energiju isporučenu u mrežu tijekom 14 godina , no ugovor će stupiti na snagu tek po dovršetku izgradnje i ishođenju konačnog statusa povlaštenog proizvođača od HERA-e . Primjerice , da naša imaginarna VE započne proizvodnju u 2013 . godini po " staroj " tarifi dobivala bi HRK 784,60 po MWh isporučene električne energije , dok po novom sustavu iznos može biti u rasponu HRK 710-816,50 po MWh , ovisno o utvrđenom doprinosu lokalnoj zajednici .
Projekt koji je uspio osigurati financiranje u ovoj fazi konačno
kreće u izgradnju . Nakon što je izgradnja dovršena , investitor može sklopiti ugovor o priključenju s HEP-OPS te zatražiti izdavanje elektroenergetske suglasnosti u kojoj će biti utvrđeni tehnički parametri priključenja i korištenja mreže . Po obavljenom tehničkom pregledu , te ukoliko je sve u redu , objekt će dobiti uporabnu dozvolu koja je ujedno i treći ključni moment razvoja projekta VE .
Ova faza razvoja projekta krajnji je trenutak za rješavanje imovinskopravnih odnosa za projektno zemljište i s tim povezanih troškova . Ukoliko se radi o zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske ili lokalnih zajednica sklapanje ugovora koji omo-