„ Veľa ľudí si myslí , že šikana je , keď ťa v škole zbijú - ale je to oveľa viac , než len bitka . Pre mňa to bolo celé slovné obťažovanie , s ktorým som sa musela vyrovnať . Ľudia hovoria , že ,, palice a kamene môžu zlomiť vaše kosti , ale slová vás nikdy nemôžu zranit " - ale to nie je pravda . Slová môžu zraniť . Mňa zranili . Boli mi povedané veci , na ktoré som ešte stále nezabudla .“ Demi Lovato , americká speváčka , herečka a skladateľka
Cítil si sa niekedy šikanovaný kvôli tomu , ako vyzeráš , ako sa správaš , čo cítiš a hovoríš ?
Nikto nemá právo vysmievať sa ti a spôsobovať , aby si sa cítil zle . Nemlč o tom . Dúfajme , že o šikanovaní bude stále viac ľudí vedieť hovoriť nahlas .
Nedovoľme zvíťaziť zlomyseľnosti a škodoradosti , spoločne si pomáhajme vytvárať láskavejší , jemnejší a tolerantnejší svet .
Ako začína šikana ?
Charakteristické spôsoby ubližovania obeti v štádiu ostrakizmu ( Martínek , 2009 ):
Podobne ako iné sociálnopatologické javy , aj šikana má svoj vývoj . Najdôležitejším je práve jej začiatok , ktorý sa nazýva ostrakizmus . Je to štádium , ktoré slúži pre pedagógov a rodičov ako varovný signál . Ak si ostrakistické správanie u žiakov všimnú , môžu ho hneď zastaviť a ubližovanie sa nevyvinie do hlbších následkov . Ostrakizmus je typický tým , že spolužiaci jednu „ obeť “ vyčlenia z kolektívu , nikto sa s daným dieťaťom nebaví , nikto mu neodpovedá na pozdrav a ak aj áno , len akousi hanlivou poznámkou . Dieťa je týmto spôsobom vyčleňované z partie spolužiakov , ktorí tvoria akési jadro , kam ono nepatrí . Typickým a asi najznámejším príkladom vyčleňovania z kolektívu je vznik „ dievčenských spolkov “. Ide o spojenie skupinky dievčat , ktoré vytvoria v triede silnú alianciu a ostatné nechcú medzi seba pustiť . Časté je taktiež ohováranie , posmievanie či urážanie .
Dominika Neprasová , Eduworld
Spolužiaci obeť ignorujú , neodpovedajú na pozdrav , robia , že ho akože nepočuli . Na obede si k obeti nikto zo spolužiakov nesadá , prehliadajú ho . Obeť je ohováraná , osočovaná , obviňovaná z niečoho , čoho sa nedopustila , spolužiaci hádžu na obeť všetku vinu . Agresori posielajú obeti hanlivé SMS , emaily , vymýšľajú o ňom rôzne vymyslené príbehy , ktoré potom roznášajú po celej škole . Agresori obeť zámerne provokujú , chcú , aby sa zrútila , zúrila a bránila sa . Agresori sa vysmievajú slabostiam obete , jej „ nedostatkom “, ktoré zveličujú a upozorňujú na nedostatky . Ak urobí obeť chybu pri písomke alebo ústnej odpovedi , agresori ju zveličia a robia si z toho srandu pred celou triedou . Obeť je ironizovaná agresormi , zosmiešňujú na nej všetko , čo sa dá .
Zdroj : https :// eduworld . sk / cd / dominika-neprasova / 4523 / akozacina-sikana-je-prve-znaky-spoznate-lahko ( krátené )
20