Naložbeni magazin Vzajemci maj 2014 | Page 13

13

Numerica travel report: Motorji Šrilanke

Eden od mojih sogovornikov mi je med obiskom Šrilanke omenil, da je v šestdesetih letih prejšnjega stoletja Lee Kuan Yew, prvi premier Singapurja, na uradnem obisku Šrilanke dejal, da si želi, da bi Singapur ubral enak razvojni model kot Šrilanka ob razglasitvi svoje neodvisnosti leta 1948.

Singapur se je od takrat razvil v eno gospodarsko najbolj uspešnih zgodb sedanjega časa, državljanska vojna med vladnimi silami in odporniškim gibanjem Tamilskih tigrov, ki je leta 1983 na Šrilanki izbruhnila zaradi etničnega konflikta med Singalci in Tamilci in je terjala več kot 70,000 žrtev pa je za 26 let ustavila nadaljni razvoj te otoške države.

Ekonomist Ruchir Sharma v svoji knjigi Breakout Nations za Šrilanko pravi, da je to v obdobju državljanske vojne poganjal le en motor, saj je bilo med vojno gospodarsko gonilo države le zahodna provinca s prestolnico Colombo. Kljub temu pa je povprečna letna gospodarska rast Šrilanke v tem obdobju znašala 5%.

Danes se Šrilanka trudi nadoknaditi desetletja izgubljena v času vojne. Namesto enega motorja jo poganjajo motorji iz vseh devetih provinc, pri tem pa najbrž ni presenetljivo dejstvo da prednjačijo ravno motorji iz območij na severovzhodu, ki so bila v preteklosti žarišča vojnih spopadov.

V lanskem letu je gospodarska rast znašala 7,3%. Lokalna centralna banka za letošnje leto napoveduje 7,8% gospodarsko rast, medtem ko je napoved Mednarodnega denarnega sklada nekoliko bolj konzervativna (6,8%).

Glavno gonilo gospodarske rasti bodo poleg domače potrošnje še naprej infrastrukturni in gradbeni projekti. V procesu izgradnje sta dve novi pristanišči, saj se Šrilanka prizadeva uveljaviti kot glavni pomorski center na poti med Singapurjem in Bližnjim vzhodom. Poudarek je tudi na izgradnji prometne infrastrukture, ki bo pozitivno vplivala tudi na ostale gospodarske panoge. Z novo zgrajeno infrastrukturo bo ogromno pridobil lokalni turizem, ki je do nedavnega zaradi vojne stagniral, medtem ko je turizem v ostalih azijskih državah v zadnjih dveh desetletjih naglo naraščal.

Graf: Turizem v azijskih državah se je v zadnjih 2 desetletjih razcvetel (prihodi turistov v milijonih)

V 12. stoletju je Šrilanko kot najlepši otok sveta označil že beneški trgovec Marco Polo. Danes se Šrilanka (spet) uveljavlja kot počitniški biser med turističnimi destinacijami. Od konca vojne se število turistov nenehno povečuje – v lanskem letu jo je obiskalo več kot 1,250,000 turistov, s podobnim tempom pa rastejo tudi prihodki iz turizma.

Kljub nagli rasti v preteklih letih pa je prostora za razvoj turizma še veliko, kar so opazile tudi svetovne hotelske verige, ki že pospešeno gradijo hotelske komplekse v Colombu. Trenutno je tam na voljo le okrog 3,200 hotelskih sob (za primerjavo - v tajski prestolnici Bangkok je na voljo približno 64,000 sob), pomanjkanje kapacitet pa je še bolj kronično na obalnih delih, ki so paradni konj lokalnega turizma.

Zgornji graf s turističnimi prihodi bi lahko preslikal tudi na širšo gospodarsko sliko saj je Šrilanka zaradi posledic uničujočega konflikta šele v začetni fazi svojega razvoja.