Naložbeni magazin Vzajemci junij 2014 | Page 23

23

ki ga bodo ljudje lahko upravljali s pomočjo misli. Druga faza naj bi se končala pet let po zaključku prve faze; tukaj pa naj bi že lahko prenesli človeške možgane v avatarja po njegovi smrti. V tretji fazi, ki bo končana leta 2035, bodo lahko v avatarja z umetnimi možgani prenseli človeško osebnost, spomine, itd. V zadnji fazi, ki naj bi jo dosegli leta 2045, pa bodo lahko ustvarili holografski avatar.

Zdi se, kot da je projekt pretiravanje ekipe piscev znanstveno-fantastičnega filma, ker jim je zmanjkalo navdiha za nadaljevanje zgodbe. Ampak Itskov verjame, da mu bo uspelo. Uspelo mu je prepričati celo velika imena iz področja robotike ter informacijskih tehnologij. Skepsa javnosti pa bi se lahko izkazala za koristno. Kot je povedal Peter Thiel, še en 'vizionar', ki si gradi mesto sredi oceana: »Ne sekiram se zaradi takih ljudi. Če mislijo, da je to nemogoče, nas ne bodo jemali resno. In nas tudi ne bodo poskušali ustaviti, vse dokler ne bo prepozno.« Sicer je komentiral svoj projekt, ampak njegovo izjavo lahko uporabimo tudi v kontekstu projekta 2045.

Znanost pravi, da je mogoče vse

Ko skeptiki govorijo, da je umetno telo nemogoče ustvariti, očitno niso spremljali napredkov, ki so bili doseženi na tem področju v zadnjih letih.

Glede na poročilo ZN, je približno vsak deseti človek na svetu - invalid. Število otrok med temi ljudmi naj bi se gibalo okoli 10 odstotkov. Življenje teh ljudi je ponavadi veliko težje od življenja povprečnega človeka. Ampak njihove težave bi lahko v večini primerov olajšali, če že ne rešili, že danes. Primer lahko pogledamo v atletu Oscarju Pistoriusu, ki je v zadnjem času znan bolj po svojem kriminalnem dejanju, kot pa po svojih dosežkih. Leta 2006 je dominiral na svetovnem prvenstvu za telesno prizadete v teku na 100, 200 in 400 metrov. Njegove proteze so bile tako dobre, da je Mednarodna atletska zveza odločila, da jih ne bo smel več uporabljati na tekmovanjih. Po tridnevnih testiranjih, ki so jih opravili, so prišli do ugotovitve, da je Južnoafričan, zaradi uporabe karbonskih protez za noge, v primerjavi s tekmeci v prednosti. Zato so mu prepovedali celo udeležbo na olimpijskih igrah leta 2008, ki so potekale v Pekingu. Tekač se je nato pritožil na sodišču in tudi zmagal. Želim povedati, da je trend jasen: obstaja že veliko protez, ki ne samo, da lahko imitirajo funkcijo naših okončin, v nekaterih primerih to opravljajo še bolje. Veliko napredka je bilo v zadnjem času doseženega tudi pri nadziranju tehnologije z možgani - od premikanja prstov na robotski roki do popolnega pristanka z letalom le z uporabo misli in senzorjev.

Kako znanost in futuristični projekti pomagajo človeštvu

Težko je v kratkem prispevku opisati vse prednosti, ki jih lahko prinesejo tovrstni projekti, četudi ne dosežejo želenega cilja. V tako kratkem prispevku je težko opisati tudi vse dosežke, ki so se v zadnjem času zgodili na področju robotike, nevro-pripomočkov, na področju umetnih organov in še bi lahko našteval. Še več, praktično vsak teden se da prebrati o novih napredkih, ki mejijo na scenarije iz znanstveno-fantastičnih filmov. Svet se spreminja in mi se spreminjamo skupaj z njim. Tehnologija, ki si je tudi največji umi prejšnjega stoletja niso mogli predstavljati, je že postala del našega vsakdana.

Tako tudi projekt 2045 ni samo skupnost optimističnih 'geekov'. Je resničen načrt - kolaboracija med vodilnimi znanstveniki, ki so se združili za dosego skupnega cilja: ustvaritev umetnega telesa. Samo predstavljajte si, kakšne napredke lahko dosežejo na poti do svojega cilja - umetne organe, napredne proteze - in še veliko novih odkritij praktično na vseh področjih, od česar bi lahko imeli korist vsi. Tudi, če spadate med skeptike, to ne bo ustavilo razvoja.

Myhajlo Todurov