14
Zmaga Narenda Modija na volitvah, uradni rezultati katerih so bili objavljeni 16. maja, je vplivala tudi na indijsko borzo. Borzni indeks Sensex je hitro presegel mejo 25.000 točk in tako dosegel novo najvišjo vrednost v zgodovini. Podražila se je tudi indijska rupija, ki je dosegla najvišjo vrednost v zadnjih 10 mesecih.
Indijo so pred časom postavljali ob bok Kitajski, ampak se je izkazala za državo, ki zavlačuje s ključnimi reformami. Politični zastoj je eden izmed glavnih problemov, ki je Indiji preprečil, da bi izkoristila svoj potencial. Zakaj naj bi bilo tokrat drugače? Od kje tak optimizem vlagateljev?
Prvič v zgodovini Indije so volivci tako odločno pokazali, da si želijo spremembe od vladajoče politike in gospodarske politike. Indijski volivci so tradicionalno »levi«, tokrat pa so z izborom Narendre Modija volili »desno«, kar se je po odhodu Britancev zgodilo zgolj v 13 od 67 letih. Modi s sloganom »More governance, less government« obljublja odločno delovanje in odmik od pasivnega pristopa Kongresne stranke, ki je bila do sedaj na vladi.
Glede na to, da je Indija zelo zrasla v pričakovanju in izvolitvi novega premiera, mislite da bodo indijske delnice še rasle ali da bo prišlo do unovčevanja dobičkov na kratek rok?
Unovčevanje dobičkov je vedno možno, vendar lahko ta »feel good« efekt po volitvah traja vse do predstavitve proračuna, ko bo postalo bolj jasno, kakšni so cilji na gospodarskem področju. Vendar pa so določene smernice že sedaj jasne – ponovni zagon investicij, večja odprtost za tuje investicije in reforma energetskega sektorja, zato je rezultat volitev srednje in dolgoročno relevanten in pozitiven za investitorje v Indijo.
Katera so ključna področja, ki jih Indija mora reformirati?
Del odgovora sem podal že zgoraj. Za Indijo je zelo pomembno, da odpravi ozka grla pri infrastrukturi in naredi sektor energetike rentabilen in vzdržen. Vse to bo pomenilo tudi manj slabih posojil bank in bankam podobnih finančnih subjektov. V preteklih letih se je namreč z znižanjem gospodarske rasti povečal delež slabih posojil v bančnem sektorju.
Intervju, Peter Jenčič: »Indija utegne postati glavna naložbena zgodba prihodnjih desetletij«