Naložbeni magazin Vzajemci - februar 2014 | Page 9

9

Matthias Weinbeck, Sauren Fonds-Service, Nemčija:

V naših globalnih delniških skladih smo mejnim trgom izpostavljeni v višini 1,5 odstotka portfelja. Sicer pa tudi naši upravljavci skladov trgov v razvoju kupujejo delnice podjetij mejnih trgov.

Mejni trgi so nam všeč zato, ker lahko strokovnjak tam doseže visoke donose. Vseeno pa te naložbe igrajo majhno vlogo v naših portfeljih, saj so ti trgi v svetovnem merilu majhni in nelikvidni.

Ional Sbiera, Invest AM, Francija:

Napovedi gospodarske rasti ostajajo skromne. Tudi zaupanje v politiko mejnih trgov ostaja na nizki ravni, čeprav se špekulacije o negativnem vplivu politike Fed na trge v razvoju, niso uresničile. Zaradi tega menimo, da delnice trgov v razvoju, predvsem BRICS, v ceni upoštevajo tudi negativni momentum.

Zato ostajamo podpovprečno izpostavljeni standardnim trgom v razvoju in se bolj izpostavljamo mejnim trgom.

Tilo Marotz, Do Investment, Nemčija:

Kar se tiče delnic: nismo in tudi ne nameravamo investirati na mejne trge. Ni nam všeč velikost, širina ter likvidnost teh trgov. Odvrača nas tudi dejstvo, da so že številni veliki investitorji bili prizadeti ravno zaradi naštetih tveganj. Kar se tiče obveznic: tveganja ostajajo, a pričakujemo bolj stabilno okolje, kot pri delnicah. Menimo, da je tukaj dodana vrednost.

Jan Willem Tjoonk, NNE, Nizozemska:

Na trge v razvoju invetiramo na podlagi BDP, ki ga predstavljajo v svetovnem merilu. Ker mejni trgi predstavljajo majhen del svetovnega BDP, nimamo upravljavca, ki bi investiral izključno na te trge. Fundamenti večine vlagateljev ne zanimajo, kar je čudno, saj so v veliko primerih celo boljši od uveljavljenih trgov v razvoju. Vlagatelji naj na mejne trge investirajo v skladu s svojim naložbenim profilom

Avtor: Klemen Kokalj