Naložbeni magazin Vzajemci - februar 2014 | Page 21

21

Zakon jamskega človeka: Ta zakon si je izmislil Michio Kaku. Kaku meni, da v vseh nas še vedno 'obstaja jamski človek', ki nas usmerja ne glede na to, kakšna tehnologija nam je na voljo. Pravi naslednje: "Kadarkoli bo nastal konflikt med moderno tehnologijo in našimi primitivnimi potrebami, bodo te potrebe zmagale". Na podlagi tega zakona in prejšnjih treh lahko sklepamo, da bodo naprave, ki jih bomo v prihodnosti uporabljali, postale bolj naravne in zlite z okolico. Računalniki ne bodo več samo napredni kalkulatorji ampak pripomočki, ki nam bodo v pomoč pri vseh opravilih.

Nova digitalna paradigma

Medtem, ko digitalni zakoni služijo nam v prid, so lahko številke zavajajoče. ker dejansko prikazujejo vse hitrejši razvoj. Že Moorov zakon kaže na to, da bomo v naslednjih 18 mesecih napredovali toliko, kot smo napredovali v preteklih 30 letih.

V zadnjem desetletju smo izkoristili praktično vse potenciale računalnikov, ki smo si jih zamislili. Tako se tehnološki razvoj zdaj usmerja na popolnoma nova področja, kot je nanotehnologija, genomika in energija. Očitno je, da nas čaka nova digitalna paradigma.

Samo poglejte si razvoj superračunalnikov. IBM je v 90-ih letih naredil superračunalnik, ki je premagal Kasparova, takratnega prvaka v šahu. Leta 2011 je računalnik zmagal v priljubljeni ameriški oddaji Jeopardy!. Sedaj IBM razvija računalnike, ki bodo svetovali na področjih, kot je medicina, pravo in celo podpora uporabnikom.

Meje, ki so nas ločevale od računalnikov, izginjajo.

IBM razvija nov računalnik, ki bo razmišljal kot človek

Znanstveniki pri IBM razvijajo računalnik, ki bo uporabljal zapletene algoritme, s pomočjo katerih se bo lahko konstantno učil in razmišljal kot človek.

Tovrstni sistemi se bodo lahko učili in konstantno premlevali ogromne količine podatkov, ki jih ustvarjamo. Pri IBM so povedali, da sistemi, ki jih uporabljamo danes, so napredni kalkulatorji kar pa v današnjem svetu ni dovolj. Zato so računalniki, ki simulirajo delovanje možganov bolj ustrezni, pravijo pri IBM.

Razvoj podobnih računalnikov poteka že več let. Nazadnje je računalnik IBM Watson leta 2011 tekmoval v znani oddaji Jeopardy in premagal dva prejšnja zmagovalca.

Večina znanstvenikov je mnenja, da bodo računalniki že do leta 2045 presegli človeško inteligenco.

Avtor: Myhajlo Todurov