Naložbeni magazin Vzajemci - februar 2014 | Page 17

17

Bankrot države – plod globalne panike ali realnost?

V zadnjih nekaj mesecih smo priča vse bolj bolj pogostih napovedih o bankrotu nekaterih držav, med njimi tudi Slovenije. Veliko ljudi se ob tem sprašuje kako lahko država bankrotira. Iz tega vprašanja se poraja novo. Kaj točno to pomeni in kakšne posledice bo to imelo za prebivalstvo?

Pojem bankrota države

Država bankrotira tako, kot kateri koli drugi posameznik ali podjetje v položaju, ko ne more več izpolnjevati svojih obveznosti. Javni dolg postane težko obvladljiv, domače in tuje banke prenehajo s kreditiranjem države in tudi privatnega sektorja. Tako kreditni sistem, ki ohranja likvidnost države, razpade, državni proračun se opazno zniža, prav tako se posledično zniža tudi gospodarska rast. Posledice tega nosi vse prebivalstvo in se to manifestira skozi znižanje življenjskega standarda, katerega posledica so višja brezposelnost in inflacija, devalvacija nacionalne valute in izguba prihrankov.

Sama kriza se ponavadi zgodi v treh fazah: dolžniška kriza, valutna kriza in na koncu tudi finančna kriza. Dolžniška kriza nastane, ko država objavi, da ne more pokrivati svojih obveznosti kar vodi v valutno krizo, ki vodi v pomanjkanje prilivov. Zaradi tega domača valuta izgublja vrednost proti drugim valutam. Naslednja faza je finančna kriza oz. tako imenovana bančna kriza, ko vsi poskušajo pobrati svoje depozite kar povzroči veliko nezaupanje v bančni sistem.

V najslabšem možnem scenariju, bi bankrot države privedel do tega, da bi jamstvo za bančne vloge in privarčevana sredstva začela hitro izgubljati svojo vrednost. Pokojnine bi se nehale izplačevati, tako bi se morali ljudje zanašati na svoje zaloge denarja. Iz lastnega žepa bi si morali plačevati tudi zdravstvene storitve in šolnine. Siva ekonomija in kriminal bi se naglo povečala kar bi na koncu vplivalo tudi na zaposlene pri policiji.

Pod težo na novo nastale situacije, bi najprej propadla podjetja, ki so tesno povezana z državo, torej njeni dobavitelji. Zaradi odloga plačil bi izgubili prihodke in bi hitro prenehali poslovati kar bi pripeljalo do nadaljnje rasti brezposelnosti in povečanja socialnih nemirov.

Vzroki in posledice

Previsoka zadolženost je samo eden od razlogov za bankrot držav. Revne države so motivirane z nizkimi obrestnmi merami in visokimi cenami izvoza surovin, tako si izposojajo sredstva iz tujih virov. Vendar, ko obrestne mere rastejo, se stanje spremeni in cene surovin padejo ker postane država manj konkurenčna. Zatem banke, ki so bila vir denarja, ki si ga je država sposodila in ne more več vrniti, pade v dolgove brez sredstev za njihovo financiranje.