Na Fali wrzesien20

( NIE ) BYŁAM SOBĄ - KAROLINA DUDA
CIEKAWOSTKI O JANU PAWLE II
WRZESIEŃ / / 2020 / / NR 5

NA FALI

GAZETKA SZKOLNA ZST IM . UNITÓW PODLASKICH

Logo szkoły

2020 – rokiem Jana Pawła II

Rok 2020 rokiem Jana Pawła II Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II . Nasza szkoła również postanowiła uczcić pamięć o tym wielkim rodaku . W tym celu w szkole odbędzie się wiele akcji , które upamiętnią papieża Polaka . Jedną z nich jest specjalne wydanie gazetki szkolnej " Na Fali " poświęcone Janowi Pawłowi II . Kolejną będzie konkurs przeprowadzony na podstawie artykułu z gazetki o Karolu Wojtyle . Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej . Na zwycięzców czekają nagrody , dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia w nim udziału .

Jan Paweł II

Jan Paweł II , czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku . Był to człowiek niezwykły , niosący szczęście , zgodę i wiarę , która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia . Od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku , był Papieżem , głową Watykanu . Przyszedł on na świat w Wadowicach , tam uczęszczał do gimnazjum , a następnie udał się na studia do uniwersytetu Jagiellońskiego . Studiował na wydziale Filozoficznym . W 1942 roku podjął studia teologiczne w Krakowskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym . W 1946 roku przyjął święcenia i został duszpasterzem . Następnie w 1958 roku został biskupem , a następnie arcybiskupem . Później stał się Papieżem świata , całego świata . W 1981 roku miał miejsce zamach na jego życie , jednak cudem udało się go uratować Warto również wspomnieć , że uwielbiał podróżować i pielgrzymować . Sam odbył 104 pielgrzymki w tym 8 do Polski .
Zmarł 2 kwietnia 2005 r . o godzinie 21.37 . Świat pogrążył się w żałobie . Pogrzeb Papieża odbył się 8 kwietnia . W uroczystościach pogrzebowych na placu św . Piotra uczestniczyło 300 tysięcy wiernych . Dwa miliardy osób oglądało transmisję z ich przebiegu w telewizji . Trumna z ciałem spoczęła w podziemiach bazyliki św . Piotra . 13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II . W odpowiedzi na wołanie wiernych „ Santo subito !”, wznoszone podczas pogrzebu Papieża , nowy papież Benedykt XVI udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania na wszczęcie procesu beatyfikacyjnego . Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI . We Mszy św . na placu św . Piotra uczestniczyło ok . 1,5 mln osób , w tym trzysta tysięcy Polaków . Na datę liturgicznego wspomnienia bł . Jana Pawła II wybrano dzień 22 października , przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Polaka . Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia , 27 kwietnia 2014 r . w Rzymie .

W TYM WYDANIU

NAGRODA DLA ‘ WELCOME TO SHOWGART ’

( NIE ) BYŁAM SOBĄ - KAROLINA DUDA

CIEKAWOSTKI O JANU PAWLE II

STRONA 1