My first Publication prostor 62 web | Page 93

žem na području arhitekture u bivšoj Jugoslaviji . Među brojnim dobitnicima su : Boris Magaš - za hotelski kompleks Solaris i stadion Poljud , Živorad Janković za KSC Skenrerija , Stanko Mandić , Janez Lajović , Stojan Maksimović , Aleksandar Šaletić , Jahiel Finci i Zlatko Ugljen za Narodno pozorište u Zenici , Janez Kobe , Ivan Štraus , Marijan Hržić dva puta sa saradnicima - za Krematorij na Mirogoju i kompleks Cibona , Mihajlo Mitrović i mnogi drugi . Crnogorska arhitektica Svetlana Kana Radević ostvarila je dvostruki raritet , kao jedina žena koja je dobila Saveznu nagradu lista „ Borba “, a s druge strane postala je laureat u tridesetoj godini života . O pozicioniranju Crne Gore iz ugla Borbine nagrade , možete čitati u knjizi prof . dr Rifata Alihodžića u izdanju CANUa ,, Arhitektura u Crnoj Gori 1965 . -1990 . kroz prizmu “ Borbine nagrade ’’, a koji je ujedno 1991 . godine dobio Borbinu nagradu za najbolje arhitektonsko djelo realizovano u RCG za prethodnu godinu , za objekat Doma kulture u Plavu . Sve njihove građevine obilježile su jugoslovenski prostor . Tradiciju jugoslovenske nagrade za arhitekturu lista “ Borba ” nastavile su 1992 . “ Večernje novosti ”, kada je sa nivoa prostora bivše Jugoslavije , prenijeta na teritoriju Srbije i Crne Gore , ali zbog nedostatka sredstava , duga tradicija je prekinuta .
Važno je istaći činjenicu da Crna Gora od te 1991 . godine ali i od sticanja nezavisnosti , dugo nije imala ustanovljenu nijednu nacionalnu nagradu u domenu arhitektonskog stvaralaštva , iako su u njoj živjela i stvarala brojna zapažena imena arhitekture , od kojih su neki imali i svjetsku slavu , ali nikada nisu bili nagrađeni nacionalnim priznanjem , niti je njihov opus poslužio za uspostavljanje sistema novih vrijednosti kroz nagradu koja bi nosila njihovo ime . Razlog i opravdanje za ovakvu situaciju možemo tražiti na više frontova , a epilog takvog tretmana arhitekture , koja dugo nije vrednovala i rangirala arhitektonska ostvarenja , imaju svoju vidljivu reperkusiju u prostoru .
Grand Prix trećeg crnogorskog Salona arhitekture : Marko Radonjić i Marija Stanojević za projekat mašinske zgrade mHE “ Bistrica Majstorovina ”
U takvom sistemu , Salon arhitekture predstavlja krovnu nacionalnu smotru arhitekture , u organizaciji Saveza arhitekata Crne Gore , koji formalno funkcioniše kao nevladina organizacija , što je nerijetko praksa i u regionu , gdje strukovna udruženja upravo bivaju konstituenti vodećih nagrada u arhitekturi ( DANS - Salon arhitekture Novi Sad ; UHA ( Udruženje hrvatskih arhitekata ) i DAS ( Društvo arhitekata Splita ); ULU- PUDS - Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije – Nagrada Ranko Radović ...). Nagrada Salona arhitekture u Crnoj Gori uspostavljena je 2014 . godine , i dodjeljuje se bijenalno , od strane renomiranog internacionalnog žirija . Poslednji crnogorski Salon arhitekture 2018 . godine , ostaće upamćen po najvećem broju pristiglih radova u svih sedam kategorija , kao i o njegovom premijernom održavanju u prostoru Kolektora , bivša fabrika Titex , koja od 2018 . godine funkcioniše kao alternativni kulturni centar i sjedište Saveza arhitekata Crne Gore . Dobitnik Grand prix priznanja za 2018 . godinu je arhitektonski duo Marko Radonjić i
Marija Stanojević za projekat mašinske zgrade mHE “ Bistrica Majstorovina ”. U toku je proces prijavljivanja za četvrti Salon arhitekture koji će biti realizovan krajem novembra 2020 . godine .
Osim nacionalne nagrade , od ključne važnosti su priznanja pojedincima , koji su svojim stvaralačkim opusom uticali na kvalitet gradova , pomjerajući granice i postavljajući nove standarde u arhitekturi i urbanizmu , na način što će se uspostaviti nagrada koja će nositi njihovo ime . U regionu postoji veliki broj veoma uspješnih primjera , kao što su Nagrada Ranko Radović , Nagrada Viktor Kovačić za životno djelo , Nagrada Drago Galić za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture , Nagrada Bernardo Bernardi za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja
AIM studio , mjesna zajednica Gošići , nagrada Božidar Milić 2019 . godine za projekat realizacije 93