My first Magazine október_11 | Page 6

6. oldal Vidékünk 2017. október
DÍJ-ZÁPOR AZ OMÉK-ON

Kiemelkedően szerepelt megyénk

Idén 78. alkalommal rendezték meg az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárt( OMÉK), a magyar gazdák ünnepét.
A rendezvény keretében 13 + 3 kategóriában termékdíj pályázatot hirdettek, melyekre a beérkezett anyagokat a hagyományoknak megfelelően szakértői bizottsági javaslatok alapján bírálták el.
A Bács-Kiskun megyei termelők több elismeréssel térhettek haza az eseményről:
- az OMÉK Élelmiszer Díj Kisvállalkozás által előállított termék díjat a szabadszállási RÓNA Mezőgazdasági Szövetkezet Zöldség mix chips terméke,
- az OMÉK Élelmiszer Díj Kistermelő, vagy kézműves terméket előállító mikrovállalkozás terméke a bajai Bányai György által készített ketchup és saját termesztésű gyümölcsök, zöldségek, fűszernövények felhasználásával készült lekvár, chutney, mártás, szirup terméke,- az OMÉK Élelmiszer Díj
FOTÓ: BÁCS-MEGYEHÁZA
Közepes-és nagyvállalkozás által előállított termék díjat a kiskőrösi Garden Juice Kft. 100 %-os természetes gyümölcslé készítménye nyerte el.
Az OMÉK-on „ A legszebb konyhakertek”- Magyarország legszebb konyhakertjei országos programon belül
cím is gazdára talált Szank település személyében. Országos díjat hozott el a szanki Tóth házaspár is, akik kertje több mint kettőezer közül érdemelte ki az elismerést. A konyhakertek versenye mára országos mozgalommá nőtte ki magát. A program célja ösztönözni a lakosságot arra, hogy háza udvarán konyhakertet alakítson ki, gondozza azt és termesszen benne maga és családja számára minél több zöldséget, gyümölcsöt.
Az OMÉK „ Magyarország legszebb állattenyésztő birtoka 2017” díjat Szántó István kacsatenyésztő telepe kapta meg.
A díjról Szántó István, a telep tulajdonosa nyilatkozott. „ A birtokon 1980 óta folyik állattartás, melyet kezdetben édesapám, majd én vezettem, s mára az ország egyik legmodernebb vízi szárnyas telepének számítunk. A mindennapos munka rendezett környezetben, jól átlátható technológia mentén működik. Rengeteg munkánk és erőfeszítésünk van mindebben, de e komoly, országos díj elnyeréséből is érezzük, megérte! Óriási örömmel és büszkeséggel tölt el, de az elismerés nem csak engem, hanem minden egyes munkatársamat megilleti. Nagyságrendi fejlesztést már nem tervezek, de finomításokat és egyes tevékenységek gépesítését igen, melyekkel könnyebbé tehető a munka. Amit csinálok, szeretném továbbra is jól, s ha lehet, még jobban tenni.”
*** Az OMÉK „ Magyarország legszebb borászata 2017” díjat a Koch Borászat kapta meg.
A díjról Koch Csaba borász nyilatkozott. „ Számomra mindig is fontos volt, hogy a borászatomnak ne csak a borai legyenek kiválóak és egyediek, hanem a környezet is tiszta, bizalmat keltő, tájba illeszkedő, szemet gyönyörködtető, lelket melengető legyen. A rendezett, szép birtok garancia a precízségre, szorgalomra, szakmai elhivatottságra. Távlati céljaim között egy bioborászat és egy gyümölcslé üzem építése szerepel, valamint szeretném megőrizni és tovább fokozni a Koch Borászat minőségét és teljesítményét is. Az idei volt a 26. szüretem, mely most már biztos, hogy örökre emlékezetessé vált.

Gyümölcsöző elismerés

Somodi Ferenc, Bács-Kiskun megyei gazdálkodó nyerte el a „ Magyarország legszebb birtoka 2017” címet. Az értékelés során a vizuális szépség mellett a gazdaság működésének átláthatósága, a fenntartható gazdálkodás, a bekötő út minősége, az épített környezet és a munkabiztonság is számított.
FOTÓ: MAGYARORSZAGLEGSZEBBBIRTOKA. HU
„ Soli Deo Gloria”- egyedül Istené a dicsőség- ez a felirat fogad a „ Magyarország legszebb birtoka 2017” címet elnyert portára lépve. Korábban egy szépségéért díjazott gazdaságot úgy képzeltem el, ahol minden fűszál glédában áll. És tényleg. Somodi Ferenc tanyája valóban álomba illő, minden és mindenki a helyén van. A gazdaság nem csak a szemnek, a léleknek is szép.
Szakmája édesapja kényszerű öröksége vagy tudatos választás?- Is-is. Mindig is gazdálkodással szerettem volna foglalkozni, kicsi korom óta szoros kötődést érzek a föld iránt. Ugyanakkor adott volt a pálya, hiszen édesapám is ezt a mesterséget űzte, a családi birtokon nőttem fel, ezt szívtam magamba születésemtől kezdve, a föld művelése iránti tiszteletet és alázatot is tőle kaptam. A világ legtermészetesebb dolga volt, hogy én is ezen az úton megyek tovább. A levéltári feljegyzések alapján a családi birtokon 1720 óta laknak és gazdálkodnak családunk felmenői. Hogyan emlékszik vissza a kezdetekre?- A föld és a meglévő, régi tanyaépület adott némi alapot a vállalkozásomnak, de valójában a nulláról kellett mindent felépíteni. Először csak almát termesztettünk, majd sorban jött hozzá a szilva és kajszi is. Minden utat magam tapostam ki, én kutattam fel az export piacokat is. A régi házat lebontottuk és egy teljesen új, többgenerációs építmény kapott helyett 2011-ben a családi birtokon. 19 év kőkemény munkája mindaz, amit itt lát.
Kecskemét-Méntelek
Ön jelentkezett a versenyre?- Nem, a díjra egy újságíró ismerősöm nevezett be a tudtom nélkül. Én csak akkor szereztem tudomást róla, amikor a versengés már közel járt a végéhez. 6 kategóriában indítottak versenyt, keresték az állattenyésztés, a borászat, a gyümölcs- és szőlőtermesztés, a kertészet, a kistermelői családi birtok és a szántóföldi növénytermesztés legjobbjait. Engem az év legjobb szőlő- és gyümölcstermesztőjének választottak meg. A díjkiosztó gálán a 6 kategória győztesei közül egy 21 tagú zsűri ítélte oda a legfőbb elismerést, a „ Magyarország legszebb birtoka 2017” elnevezésű díjat, melyet ugyancsak én érdemeltem ki. Mit jelent Önnek ez az elismerés?- Az országban nagyon sok szép birtok van, ezért nagy megtiszteltetés és öröm ez a díj. Ugyanakkor azt is tudom, hogy óriási felelősség is nehezedett a vállamra. Kirakat lettem határon belülre és kívülre is. Példát kell mutatnom és méltó módon képviselnem a szakmát. Szeretném megmutatni az embereknek, hogy mindezt lehet jól is csinálni, szorgalommal, elhivatottsággal, korrektséggel és persze kevés szerencsével a tarsolyunkban. Bármit tettem az életemben, azt mindig teljes erőbedobással, a legjobb tudásom és lelkiismeretem szerint végeztem. Nem is tudom másként. Mivel foglalkoznak ma és mik a távlati tervek?- 30 hektáron termesztünk exportra almát, szilvát és kajszit, van hűtőházunk, jéghálóval védett és öntözött az egész terület. Teljesen új beruházás a most épülő válogatóüzem, melynek célja, hogy az áru ne ömlesztve, ládákba kerüljön a polcokra, hanem előre csomagolva. Mivel komoly igény mutatkozott az ökológiai ter mesztésű gyümölcsre, a palettát biotermesztéssel is gazdagítottuk, az új telepítésű kajszinkat már vegyszermentesen termesztjük. Olyan működő gazdaságot szeretnék, amely minden állami és uniós támogatás nélkül, önállóan is élet- és működőképes. Biztos voltak az élete során mélypontok, akkor miből merített?- Voltak nehéz évek, igen. Ilyenkor mindig a szüleimre és a nagyszüleimre gondoltam, ha ők abban a rendszerben hűek tudtak maradni az elveikhez, akkor nekem is kutya kötelességem továbbvinni a családi örökséget. Szomorú lesz, ha a gyermekei nem folytatják a közel 300 éves családi hagyományt?- Igen, az lennék. Nem kényszerítem őket, de bízom a jó példamutatásban, a pozitív szülői mintában. Ha a gyermekeim azt látják, hogy ez a szakma nem szenvedés, hanem egy sor csodás oldala is van, és
www. bacskiskun. hu • www. facebook. com / bacskiskunamimegyenk • info @ bacskiskun. hu a becsületes munka megtérül, akkor van esély, hogy szeretni fogják. Legutóbb, amikor facsemetét vásároltam, elkísért a legkisebb fiam. Neki külön vettünk egy fácskát, amit itthon elültettünk és azóta együtt figyeljük a cseperedését, gondozzuk, nevelgetjük. Azt gondolom, ezek azok az élmények, amelyek elindíthatnak egy gyerekben valamit. A gazdaság főbejáratánál egy vallási idézet áll. Ön hívő ember?- Igen, az egész családom az. Nagy áldásnak érzem, hogy van hitem, melyet jó értelemben az életembe tudtam ágyazni. Az én világomban a család és az Úristen mindennek az alapja. A ház homlokzatán látott idézet is innen – egyfajta ars poetica. Mit csinál szabadidejében? Csak nem a fákat metszi …- A vad, ősi természet az, ami igazán kikapcsol. Ha csak tehetem, főképp a téli időszakban, amikor nem annyira túlfeszített a munka, mint nyáron, túrázom, járom a természetet és fotókat készítek. Milyen jövőt álmodott magának mondjuk 20 év múlva?- Amit elterveztem, nagyjából sikerült megvalósítanom. Apróbb terveim, céljaim mindig lesznek. Szeretnék egészségben, a családom körében megöregedni, a gazdaságot a gyermekeimnek átadni és ameddig csak lehet, tenni azért, hogy a most kapott díjra évek múltán is méltóak lehessünk.