My first Magazine lub_jaunumi_12 | Page 35

LU Bibliotēkas eksperte Vēsma Klūga un LU studentu teātra aktieris Dzintars Vītoliņš
Uz jautājumu par to, kā pats izdevējs vērtējis sava apgāda darbu, profesors V. Zanders atbildēja, ka M. Goppers bijis paškritisks. Būdams perfekcionists, viņš dažādu tehnisku iemeslu dēļ nav varējis realizēt visas ieceres un nodrošināt augstākus kritērijus.
Izdevējam A. Ērglim, kas bijis daudzos grāmatniecības muzejos, tika uzdoti jautājumi, vai mūsdienu grāmatas būtu pelnījušas nākotnē būt muzejos kā mākslas eksponāti. A. Ērglis ir pārliecināts, ka mūsdienu grāmatas tiks eksponētas muzejos, jo“ Zelta ābeles” tradīcija turpinās, par to liecina grāmatu konkurss“ Zelta ābele”. A. Ērglis vēlreiz labprāt apmeklētu grāmatiespiedēju Plantēna un Morētija muzeju Antverpenē, kur 16. gadsimta 70. gados pie Kristofa Plantēna strādājis pirmais Rīgas grāmatu izdevējs un iespiedējs Nikolauss Mollīns.
Viens no“ Zelta ābeles” bibliogrāfiskā rādītāja autoriem, Laimonis Osis, atbildēja uz jautājumu, vai ir sagaidāms papildināts grāmatas izdevums. L. Osis uzsvēra, ka publicētajā informācijā par M. Gopperu un viņa
Vēsma Klūga un LU Bibliotēkas informācijas speciāliste Dace Šturme
apgādu ir daudz neprecizitāšu, tāpēc viņš strādā, veidojot jaunu izdevumu. Bibliofils un kolekcionārs klātesošajiem prezentēja arī unikālus“ Zelta ābeles” izdevumus no savas kolekcijas. Piemēram,“ Edvarta Virzas pēdējās dzejas”( 1941) numurēts eksemplārs tika izdots neiesietā veidā, lai īpašniekam būtu iespēja izveidot to pēc saviem ieskatiem. Savu šī izdevuma eksemplāru L. Osis bija iesējis ādas vākos. Apgāda“ Zelta ābele” kolekcijā LU Bibliotēkā arī glabājas un izstādē bija aplūkojams viens no unikālajiem“ Edvarta Virzas pēdējās dzejas” neiesietajiem eksemplāriem – aploksnē ir titullapa, teksta lappuses un priekšlapa.
“ Zelta ābeles” nozīmīgumu mūsdienās raksturo Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektores Daces Pugačas teiktais – apgāds ir ceļazvaigzne, pēc kuras izdevēji var vērtēt savu darbu.
Konkursam“ Zelta ābele” veltītās grāmatas
Bibliofils un kolekcionārs Laimonis Osis
Nr. 12 35