Muzikoterapie (clone) | Page 10

Prestižní lékařský časopis The New England Journal of Medicine uveřejnil v říjnu 2012 studii, která dokumentovala, že země s vysokou konzumací čokolády mají prokazatelně víc nositelů Nobelových cen. Vědce by to mohlo vést k přezíravému a posměšnému povzdychu nad tím, jaké články dnes publikují ty nejlepší lékařské časopisy, avšak tato studie je provázená analýzou toho, jak čokoláda zlepšuje činnost mozku a jaké má další prospěšné účinky na lidské zdraví.

Většina z nás považuje čokoládu za dietní prohřešek, pochutinu ohrožující naší tělesnou hmotnost, která přispívá ke vzniku metabolického syndromu. A to je v současné době jeden z vážných strašáků pro každého. Avšak na několika pracovištích v Evropě a severní Americe sledují lékaři vliv čokolády na výskyt různých civilizačních nemocí a zjišťují, že je to skutečně "pokrm od bohů". Dávní Mayové a Aztéci považovali čokoládu za posvátný pokrm vhodný ke spirituálním úkonům nebo léčení. Nápoje připravené z kakaových bobů směli požívat pouze muži. Prospěšným účinkům čokolády se v posledních letech věnují vědecké konference i vědecko-populární články.

Proč je čokoláda zdravá?

Podstata čokolády – kakaové součásti – se získávají ze semen kakaovníku (Theobroma cacao). Z kakaových bobů se při zpracování oddělí kakaové máslo a kakaový prášek. Kakaový prášek obsahuje asi 300 látek ze skupiny flavonoidů se silnými antioxidačními účinky. Flavonoidy mají také protizánětlivý, protisrážlivý (antitrombotický), antihypertenzní a metabolický účinek. Na rozdíl od čaje a kávy má kakao velmi nízký obsah kofeinu, avšak obsahuje stimulující látku theobromin.

Kakao pro zdraví srdce a cév

Srdečně-cévní onemocnění představují třetinu příčin úmrtí v naší civilizaci hojnosti. V zájmu prevence se lidem po dlouhá léta doporučují především úpravy diety a změny životního stylu. Všeobecně se předpokládá, že významnou roli v ochraně srdce a cév má právě vysoký obsah flavonoidů z ovoce, zeleniny, celých zrn, ořechů, čaje – a kakaa.

Metaanalýza studií provedených v letech 1966–2006 dokumentuje příznivý vliv kakaa na snižování krevního tlaku. Tak například na klinice v Německu dostávali pacienti ve věku od 56 do 73 let po dobu 18 týdnů denně 6,3 g hořké čokolády. Výskyt hypertenze u tohoto souboru pacientů poklesl z 86 % na 68 %. Pacienti neměli přírůstek na váze, ani nežádoucí změny ve složení krve. Pět ze sedmi dalších klinických studií, které zahrnuly celkem 114 tisíc pacientů ve věku 25–93 let v Evropě a severní Americe skutečně uvádí, že pravidelné užívání čokolády snižuje krevní tlak, nezvyšuje množství infarktů a vede ke zlepšení složení krve. Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ECS) v roce 2011 uvedli britští badatelé, že lidé, kteří jedí čokoládu, mají o 37 % nižší riziko srdečně-cévních onemocnění a o 29 % nižší riziko infarktu v porovnání s osobami, které čokoládu nekonzumují.

Ve Švédsku sledovali po dobu 9 let soubor 30 000 žen v souvislosti s výskytem rakoviny prsu.

Přitom však zjistili, že ženy, které konzumovaly

Jezme čokoládu, budeme zdraví a chytří

10 II III II

Ze starého Řecka, od názorů Platona na význam hudby, se přeneseme v článcích

prof. RNDr. Anny Strunecké, DrSc. do Prahy, kde budeme příjemně potěšeni, když nám bude vědecky potvrzeno, že čokoláda nejen příjemně chutná, ale nadto přináší i „sladkost“ – endorfiny pro naši duši a další. V dalším článku téže autorky budeme seznámeni s  tím, proč by byl odůvodněný název Fischerova – Alzheimerova nemoc.

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.