aspartamového sladidla, které je v současné době nejenom v různých „ dietních“ nápojích, ale je i součástí mnoha léků, cukrovinek a dietních potravin. Při vědomí zdravotních rizik, které tyto látky znamenají, by nemělo být tak obtížné se jim důsledně v rámci prevence i terapie vyhýbat. Jenomže producenti mnoha milionů tun fluoridů, glutamátu a aspartamu mají dostatečné finanční prostředky k tomu, aby prokázali „ neškodnost a bezpečnost“ těchto látek.
Úsilí desítek vědců o zastavení fluorizace pitné vody v USA a Kanadě trvající již několik desítek let se stále nesetkává s porozuměním státních institucí. V Československu byla fluorizace pitné vody zastavena počátkem 90. let z ekonomických důvodů, takže pro rodiče by nemělo být obtížné vědomě se vyvarovat nápojů a výrobků obohacených fluoridem.
Může očkování vyvolat regresní autismus?
Jsme svědky toho, že v současné době je většina PAS ve formě tzv. regresního autismu. Znamená to, že dítě, které se po narození vyvíjí jako zdravé a splňuje veškerá kritéria normálního vývoje, po intenzivním očkování přestane mluvit, omezí a zhorší se rozvoj jeho komunikačních schopností, sociálních interakcí, motorických schopností i dovedností a ve většině případů se silně sníží jeho IQ. Takové projevy se stávají chronickými a přetrvávají po celý život. Veliké diskuse a soudní procesy vyvolává podezření, že příčinou tohoto regresu je očkování. Tlak rodičů a veřejnosti v USA způsobil, že z vakcín pro americké děti výrobci od roku 2002 odstranili thimerosal. Mnozí rodiče dětí s PAS, kteří jsou přesvědčeni, že autismus u jejich dítěte se začal rozvíjet po očkování vakcínami, totiž v USA podali soudní žaloby. Od devadesátých let minulého století probíhají nejenom rozsáhlé diskuse badatelů i lékařů, ale i spory rodičů, politiků a zástupců oficiálních zdravotnických institucí o podílu rtuti na vzniku autismu. Federální soud USA však na jaře 2009 vydal rozhodnutí, že rtuť z vakcín příčinou autismu není. Také v našich médiích se opakovaně vyskytují články s tímto titulem a čtenáři jsou dokonce ujišťování, že etylrtuť ve vakcínách není jedovatá. Důkazy o toxicitě rtuti a jejím podílu na vzniku autismu můžou čtenáři najít v našich knížkách. Nyní se v USA společenská situace začíná měnit a na veřejnosti se již může mluvit o toxicitě rtuti i o jejím podílu na vzniku autismu. Podobně velice složitý a téměř nekonečný příběh představují spory o to, zda regresní autismus může vyvolat vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, označovaná jako MMR. Je jisté, že statistická hodnocení počtu prodaných vakcín a počtu autistů nepodávají přesvědčivý důkaz toho, že očkování způsobuje autismus, ale v praktickém životě je takových případů a takto postižených rodin velmi mnoho, zejména v USA a Velké Británii.
36 II III II