Muzikoterapie 4,5 | Page 70

Na novou profesní cestu jsem se vydala něco málo před čtyřicítkou. To už byly děti odrostlé a mě se zachtělo udělat si bakalařinu na místní vysoké škole. V  ročníku, postupem času, vznikla prima partička, a tak jsme spolu šli dál, na navazující magisterské studium. Proč toto vše zmiňuji? Pro mě to tehdy bylo nevídané, od plotny do školy, k  novým zálibám, koníčkům i povinnostem. Noví přátelé, kamarádky a kamarádi, vzájemné vypomáhání si při studiu, zkouškách. A i když jsme byli už notně odrostlí studentským letům, většinou mámy a tátové od rodin, byl to bezva čas. Ostatně, tak jak to většinou bývá.

Téma závěrečné diplomové práce bylo pro moje nové profesní směřování rozhodující. Zvládání strachu a úzkosti – ano, to bylo to, po čem jsem byla ochotna pátrat, hledat a objevovat, čemu jsem chtěla věnovat svůj čas.

Dnes, když se podívám s odstupem času, co nejvíc mě na tomto tématu zaujalo, byly to právě alternativní přístupy k  zvládání strachu a úzkosti. Expresivní přístupy, ve kterých se člověk vyjadřuje především neverbálně, prostřednictvím uměleckého, imaginativního a pohybového média a posléze verbálně.

Expresivní techniky totiž umožňují klientům uvolnit vnitřní napětí a redukovat úzkost, která doprovází mnoho psychických, somatických a psychosomatických onemocnění. Pocity strachu a úzkosti jsou expresí lépe uchopitelné a poznatelné tehdy, kdy je jejich příčina nejasná nebo obtížně slovy vyjádřitelná. (1)

Slovenská muzikoterapeutka Zlatica Mátejová už v roce 1991 uvedla média expresivních postupů, kterými může být: výtvarný projev – v  arteterapii, hudba – v  muzikoterapii, dramatická metoda – u psychodramatu a dramaterapii, pantomima a pohyb – u psychogymnastiky a hra – u terapie hrou.

Jednotlivé prostředky (média) lze kombinovat, např. muzikoterapie s  arteterapií, arteterapie s  muzikoterapií a další. (1.1)

Samozřejmě, dle příslušnosti, lze uvést další média, např. literaturu – biblioterapii, poetoterapii; poukázat na teatroterapii, filmovou terapii, arteterapii v  užším slova smyslu a tanečně pohybovou terapii.

„Komunikace prostřednictvím umění zvyšuje citlivost vnímání člověka a ten se stává lidštějším, více společenským a méně osamělým“. - Zlatica Mátejová –

Vzhledem k tomu, že jsem profesí sociální pedagožka, moje cesta se ubírala

70 II III II