Hned po ubytování jsme se vydaly na společnou pěší vycházku do blízkého okolí . To byla paráda ! Svítilo slunce , vítr lehce vál , bylo příjemno . Řádně jsme se prodýchaly na čerstvém vzduchu , cítily jeho vůni , taky vůni louky a lesa , tu a tam nám zazpíval ptáček , napily jsme se z lesní studánky . Na zpáteční cestě jsme sice trochu zmokly , ale bylo fajn nechat se osvěžit příjemným deštíkem , ten správný slejvák přišel až když jsme už byly doma . U teplého čaje či kávy a večer u dobrého vínka si bylo o čem povídat – to byly naše malé velké radosti .
1 . O technice Radosti těla V naší skupině muzikoterapeutek jsem sdílela svoji zkušenost s technikou „ Radosti těla “ 1 / , kterou jsem prováděla v průběhu let 2018 – 2020 se skupinami klientů s dg z okruhu úzkostných poruch jednoho denního stacionáře . Technika , ač jednoduchá , plní svůj účel harmonizace organismu a psychiky . Z vlastní zkušenosti víme , že pohoda fyzického těla ovlivňuje zároveň i naši duševní pohodu a naopak . Cílem této hry je zklidnění a upřímnost vedená k sobě samé / samému .
Pro přiblížení představím podobu této techniky . S klienty jsem nejprve pohovořila o jejich zkušenostech , o jejich pocitech vycházejících z těla a jejich provázanosti s vnitřním naladěním . Poté jsem jim rozdala dotazník s šesti otázkami , vztahující se k našemu prožívání a vnímání prostřednictvím pěti smyslů : sluchu , zraku , čichu , doteku , chuti a našeho bezpečného místa k oddechu .
Požádala jsem klienty o stručnou odpověď na následující otázky : 1 . Jakou hudbu rád / -a posloucháte ? 2 . Na jaké barvy , tvary a scenérie se rád / -a díváte ? 3 . Co mi příjemně voní ? 4 . Čeho se rád / -a dotýkám dlaněmi , bosými chodidly ? 5 . Jaká chuť mi je nejpříjemnější ? 6 . Kde se mi nejlépe odpočívá ?
Ve skupině klientů pak každý jednotlivě představil své odpovědi a navzájem jsme o nich vedli diskuzi . Společně jsme nalézali vzájemné podobnosti či odlišnosti . Klienti si začali více všímat obyčejností , které jim přinášejí radost a uvolnění . Společnou debatu mnohdy doprovázely výbuchy smíchu a veselí . Z toho je patrné , že samotné písemné odpovědi by samy o sobě nesplnily záměr hry , zároveň se u některých z klientů objevila odpověď ve výtvarném vyjádření . Bylo proto zcela na místě , aby si tito klienti nalézali výstižná slova k popisu toho , co do svého výtvarného symbolu vložili .
Při práci s dotazníkem se jednalo o čtyři malé , smíšené skupiny klientů ( ženy a muži ), v počtu pěti až sedmi klientů . Provedení techniky „ Radosti těla “ probíhalo bez potřeby kazuistického zpracování , nýbrž pouze pro ilustrativní náhled do programu skupin klientů . ___________________________________________________________________________
1 / Rieger , Z ., Kobylka , J . in Šimanovský , Z . Hry pro zvládání agrese a neklidu , Portál , 2002