MOJ MAGAZIN JAN_FEB 2017 2017 | Page 14

ZDRAVJE

OTROKOM UMIVAJTE ZOBKE

Bi rajši vsak dan umivali svoje IN otrokove zobe ali : - trpeli posmeh vrstnikov zaradi črnih zob in gnilega zadaha , - trpeli bolečine , jemanje zdravil , slabo odpornost imunskega sistema , - preživljali neprespane noči zaradi zobobolov , - iskali dežurnega zobozdravnika v soboto zvečer , - v družinski album lepili fotografije črno-rjavih nasmehov , - otroku privzgojili strah pred zobarjem namesto skrbi za zdrave zobe .
Pravilna in redna ustna higiena je bistvenega pomena za zdravje zob in obzobnih tkiv tako pri odraslih kot tudi pri otrocih . Kopičenje zobnih oblog in nastanek zobne gnilobe ter vnetje obzobnih tkiv lahko preprečimo s pravilno , redno ustno higieno .
1-2-3- zobki ! Čim se v ustih pojavijo prvi zobki , obiščite zobozdravnika . Rajši še prej , da boste pravočasno poskrbeli za zobke in vse pripomočke . Morda vas bo napotil k zobozdravniku specialistu za otroke ali preventivni sestri . Koristno je , da vam strokovnjak da napotke in vam praktično pokaže pripomočke in načine za umivanje zob in medzobnih prostorov . Običajno je prvi obisk ambulante samo spoznavanje . Ne odlašajte ! Tudi zobozdravnikom ni prijetno , če je prvi obisk zaradi zobobola . Pri otrocih začnemo umivati zobke vsaj dvakrat na dan , ko pokuka prvi mlečni zobek na površje . Otroku bo to bolj prijetno , če ste ga že prej navajali : s čistim prstom ali silikonskim naprstnikom lahko masiramo dlesni , jih nežno obrišemo s čisto gazo , otroku podarimo igračko ( podobno ščetki ) za žvečenje . Otrokom je zobe priporočljivo umivati trikrat dnevno , obvezno tudi po zadnjem obroku . Rutina umivanja zob zjutraj in zvečer bo otroku postala popotnica za zdravo življenje . Bodite mu vzornik : skupaj si umivajte zobe in gotovo vas bo posnemal .
Mlečni zobje SO pomembni Velikokrat so mlečniki zanemarjeni , ker nekoč izpadejo . Veliko bolje za samozavest , zdravje , razvoj govora , lepoto , kvaliteto stalnikov je , če mlečni zobje izpadejo zdravi . Zdravi mlečni zobje so dobra osnova za zdrave stalne zobe ; ohranjajo jim prostor in omogočajo zdravo rast čeljusti . So ključni za zdrave navade higiene , hranjenja , žvečenja in prispevajo k otrokovi samozavesti .
S ščetko rišemo krogce Pravilnih tehnik umivanja zob obstaja več . Običajno v Sloveniji učimo otroke » od rdečega proti belemu «, kjer ščetko potegujemo navpično od dlesni po zobeh : po zgornjih navzdol in spodnjih navzgor . Potem še » žagamo « po griznih ploskvah .
Moj pa zna že sam Od enoletnika ne pričakujte , da bo šel sam kakat na stranišče , od petletnika pa ne temeljito umitih zob in uporabe zobne nitke . Sami smo si sposobni dovolj dobro umiti zobe pri 9-12 letih . Do takrat so za umivanje zob odgovorni starši . Ne bojte se z otrokovo ščetko umiti njegovih zobkov .
Dobra ščetka za otroke :
• Majhna zaobljena glava ščetke ,
• goste , enako dolge ščetine ,
• mehke ščetine , ki niso špičaste .
Ščetko moramo redno menjati vsaj na 3 mesece zaradi razvoja bakterij na njej . Zamenjajte jo tudi po prebolenih okužbah dihal , prebavil , če se razcveti ali poškoduje . Ena ščetka je samo za v ena usta , saj se z njo prenašajo škodljive bakterije .
Koliko je paste v tubi ? Otrok naj zobno pasto dobi , ko jo lahko izpljune . Malčkom na ščetko damo le tanko plast zobne paste , ko otrok že dobro izpljune pa za velikost zrna graha . Po umivanju zob pasto le izpljunemo , ne spiramo . Zobozdravniki priporočajo zobne paste s fluoridi zaradi delovanja proti bakterijam in za izboljšanje sklenine . Pri otrocih do 6 let se priporoča pasta z manj fluora , starejši pa lahko že uporabljajo pasto za odrasle ( 1400-1500 ppm F ).
Kar se Janezek nauči , to Janez zna Starši ste zgled svojim otrokom , zato poskrbite , da si bodo zobke redno umivali tako kot njavečji .
Alenka Novšak , zobozdravnica
14 | MOJ MAGAZN 1-2 / 2017