MODNA BIELIZNA numer 81 lato 2018 | Page 33

ze względu na wiek . Na zachodzie Europy , w Stanach , Kanadzie czy Australii już wiele lat temu zwracano na to uwagę i niedopuszczalne było , by nie zatrudnić kogoś , kto ma , dajmy na to , sześćdziesiątkę na karku . Tymczasem w Europie Środkowo-Wschodniej nadal pracodawcy poszukują „ dwudziestolatek z dużym doświadczeniem ”. Dla Brytyjek czy Francuzek takie traktowanie jest nie tylko bezprawne , ale wręcz niesmaczne i absolutnie nie do przyjęcia . To więcej niż „ political correctness ”. Tam po prostu byłoby to w złym stylu , jako że już nawet sam termin „ ageizm ” zarezerwowany jest chyba tylko dla opracowań naukowych i raportów społecznych .
Kobiety z pokolenia „ elastycznych ” są także oburzone tym , jak traktują je reklamodawcy . Czują się „ przezroczyste ”, ponieważ większość komunikatów skierowana jest do młodzieży . To tak , jakby po osiągnięciu pewnego wieku przestawało się istnieć . Szczęśliwie , są też wyjątki od tej reguły . Wielkie marki kosmetyczne coraz odważniej stawiają na dojrzałą młodość , a ich ambasadorkami są , na przykład , Helen Mirren i Susan Sarandon , reprezentujące L ’ Oréal , Charlotte Rampling reklamująca Nars czy też Isabella Rossellini będąca twarzą Lancôme . Na wybiegach można też czasami zobaczyć cieszące się późniejszą karierą modelki siedemdziesięciolatki . To fenomenalne , superzgrabne i niezwykle stylowe Maye Musk i Linda Rodin .
Kobiety mają serdecznie dosyć także protekcjonalnego traktowania i stereotypowych skojarzeń . W telewizji środkowo- i wschodnioeuropejskiej kobieta siedemdziesięcioletnia najczęściej reklamuje leki kardiologiczne lub wspierające pracę stawów , oczywiście po to by mogła sprawnie bawić się z wnukami . By odwrócić ten stereotyp , potrzeba jednak wrażliwości albo przykładów z własnego podwórka . Być może ci marketingowcy , którzy sami należą do pokolenia elastycznych , rozumieją to lepiej , a może po prostu mają znajomych po siedemdziesiątce i przyjaźnią się z nimi , bo ich po prostu lubią – wiek przecież nie ma tu nic do rzeczy . Pewne jest jedno : żeby nie wykluczać , trzeba samemu czuć , o co chodzi , tak jak marka Look Fabulous Forever , która pod zdjęciem co najmniej pięćdziesięcioletniej surferki zamieściła podpis : „ Czy wyglądam , jakbym potrzebowała windy schodowej ?”. Podczas gdy większość marek stawia na młodość względnie tuszowanie symptomów starości , White Hot Hair , marka założona przez Brytyjkę Jayne Mayled , podkreśla piękno siwych włosów . W ten nurt , choć w inny sposób , wpisuje się też Marks & Spencer swoją kampanią „ Spend It Well ”, pokazując kobiety w różnym wieku , które podzielają przekonanie , że spełnione życie jest sumą doświadczeń i przeżyć , które sprawiają , że jest się wyjątkowym . A że liczba doświadczeń rośnie z wiekiem , z wiekiem też rośnie twoja wyjątkowość . Piękne , prawda ?
Coraz więcej jest marek , które zaczynają dostrzegać zmieniające się postawy życiowe – zarówno coraz starszych „ licznikowo ” i zarazem młodych duchem , jak i podejście do nich reszty społeczeństwa . Wytykanie wieku przestaje być trendy – ageizm zaczyna więc być na czarnej liście . Formująca się postawa „ pro ” nie zyskała jeszcze stosownego miana . Niektórzy ten trend nazywają „ antiageing ”, wciąż jednak nie bardzo wiadomo , co to by miało znaczyć : zwalczanie zmarszczek czy niedostrzeganie ich ? Niektóre marki modowe , choćby Winser London , Hope Fashion , COS , świetnie wyczuwają puls „ ponowoczesności ” i podkreślają , że tworzą dla kobiet w każdym wieku . Ich śladem podążają także przedstawiciele branż spoza mody . Wreszcie zaczyna się dostrzegać , że kobiety po menopauzie także chcą uprawiać seks i czerpać z tego satysfakcję , że mają swoje pasje i ambicje , i że to one często stanowią inspirację dla młodszych pokoleń . Coraz więcej jest też kobiet decydujących się na późne macierzyństwo . Wbrew obiegowym opiniom – to one właśnie , dziewczyny 50 + mają fantazję i siłę , o czym zapewnia
Zofia Warzyńska 53-letnia mama trzymiesięcznej Mai
GISELA
31